Poradnik Bitcoin Dla Początkujących i Zaawansowanych by Pan Inwestor®

Zwykły wpis
Oceń wpis:
Ten tekst przeczytasz w ciągu 19 minut

Poradnik Bitcoin to obszerny zbiór informacji na temat najbardziej znanej i popularnej kryptowalutcie świata. Zebrałem w nim najważniejsze i najistotniejsze informacje na jej temat. Materiały w nim zawarte to zbiór własnych doświadczeń gromadzonych przez kilka ostatnich lat. Zatem już na początku swojej drogi w świecie kryptowalut otrzymasz sporą dawkę istotnych informacji. Również bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą coś dla siebie. Zapraszam do lektury i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Poniższa publikacja jest w dużej mierze oparta na kilkuletnim doświadczeniu autora bloga. Autor starał się przedstawić najistotniejsze elementy związane z Bitcoinem w sposób prosty, zrozumiały i przejrzysty. Część informacji są prywatnymi przemyśleniami autora. Niektóre elementy pochodzą z innych stron, ponieważ nie ma najmniejszego sensu na ich powielanie. Szczególnie, gdy są napisane faktycznie dobrze i zrozumiale.

 

 

bitcoin-logo-inwestycjewinterneciepl

Witaj w świecie Bitcoina! Dość specyficznym miejscu, gdzie poczujesz prawdziwą wolność w zarządzaniu swoimi finansami. Tak – dobrze przeczytałeś. Tutaj nikt i nic oprócz Ciebie nie ma możliwości ingerowania w Twoje finanse. Raz wysłana transakcja nie może zostać cofnięta w odróżnieniu od tego jak to ma miejsce w świecie finansów bankowych. Jednak niesie on też za sobą większe ryzyko utraty tych środków, jeśli nie zadbasz odpowiednio o ich bezpieczeństwo. Nie obawiaj się – również na to znajdziesz tutaj rozwiązanie. Pokażę Ci jak bezpiecznie i skutecznie przechowywać i zarządzać swoimi Bitcoinami. Zainteresowany?

 

1. Czym jest Bitcoin

poradnik-bitcoin-open-source-logo-inwestycjewinternecieplBitcoin to wirtualna, zdecentralizowana waluta niezależna od państw, instytucji oraz banków, nie posiadająca centralnej instytucji emisyjnej. Oznacza to tyle, że żaden kraj czy rząd nie jest w stanie jej kontrolować (nie ma tutaj możliwości jego dodrukowania). W dodatku jej kod jest otwarty na zasadzie licencji Open Source.

Jej początek datuje się na rok 2009 a za twórcę wymienia się niejakiego Satoshi Nakamoto (do dziś nie wiadomo czy to pojedyncza osoba czy grupa osób). Pierwotnie służyła zagorzałym fanatykom do wolnego przepływu gotówki lecz z biegiem czasu zaczęły pojawiać się giełdy, które pozwalały na szerszy handel i wymianę. I tak z czasem zyskiwał coraz większą popularność, dzięki czemu w Listopadzie 2013 roku osiągnął zawrotną wartość 1163 dolarów (około 3600 złotych). A nie tak dawno, bo 2 Stycznia 2017 roku ponownie uzyskał wartość prawie identyczną jak sprzed pierwszej bańki (na polskich giełdach w granicy 4500 złotych).

Poniżej zamieszczam fajny film (po angielsku ale z napisami po polsku), gdzie w niecałe 100 sekund została przedstawiona zasada działania i obsługi Bitcoina. Nic tak nie zobrazuje lepiej niż przedstawienie całej koncepcji w formie graficznej:

W powyższym filmie został poruszony temat zasady działania Bitcoina. Oparty jest on na działaniu sieci P2P (peer-to-peer). Jak wspomniałem powyżej, jest to sieć zdecentralizowana, zatem nie posiada centralnej jednostki zarządzającej. A sieć P2P to nic innego, jak rozproszona sieć pomiędzy użytkownikami Bitcoin. Dzięki temu wszystkie dane na temat transakcji są rozproszone i nie są przetrzymywane w jednym miejscu.

Zastosowanie protokołu P2P sprawia, że nikt nie ma nad walutą kontroli (nie dodrukuje, nie zablokuje itp). Generalnie mogę z całą świadomością rzecz, że jest to waluta od ludzi dla ludzi. I chociaż może nie przyjmie się (chociaż wierzę, że jednak coś zwojuje) jako ogólnoświatowy środek płatniczy to jest na dobrej drodze do tego aby utorować drogę podobnym rozwiązaniom w przyszłości.

Poniżej zamieszczam film do kanału Szczepana Bentyn, gdzie jeszcze lepiej wytłumaczy czym jest Bitcoin:

 

2. Jak rozpocząć przygodę z Bitcoinem?

Na początku pragnę nadmienić, iż do posługiwania się Bitcoinem wystarczy podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem. Jeśli na co dzień używasz bankowości elektronicznej oraz czujesz się swobodnie w przeprowadzaniu transakcji online, to jestem niemal w 100% pewien, że obsługa Bitcoina nie sprawi Ci żadnej trudności.

 

Krok 1 – wybór portfela

portfel-bitcoin-papierowy-inwestycjewinternecieplPodstawowym elementem jest założenie portfela Bitcoin. Nic to nie kosztuje i jest zupełnie darmowe. Pozwala to na wygenerowanie pierwszego (ale nie jedynego) adresu, na który będziemy mogli gromadzić Bitcoiny, wysyłać dalej bądź płacić za przedmioty lub usługi. W sieci jest cała masa portfeli, począwszy od tych z dostępem z przeglądarki internetowej, poprzez programowe, mobilne a kończąc na specjalnych urządzeniach trzecich oraz portfelach offline. Jednak na sam początek aby sprawdzić jak to działa i zaznajomić się z samą obsługą na niewielkich kwotach polecam założenie portfela na poniższych portalach:

 • www.blockchain.info
 • www.coinbase.com
 • www.circle.com

Jednak niech to będą portfele tymczasowe lub takie, gdzie nie będziesz trzymał sporych środków. Przestrzegam z tego względu, gdyż są to strony, które pośredniczą i ułatwiają dostęp do swoich adresów lecz również mają dostęp do kluczy prywatnych każdego z portfela. Zatem może dochodzić do nadużyć i chociażby kradzieży zgromadzonych tam środków. Zatem zachęcam Cię do przeczytania rozdziału poświęconego portfelom i zaznajomieniem się z takimi, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Krok 2 – zakup pierwszego Bitcoina

poradnik-bitcoin-kup-bitcoin-inwestycjewinternecieplW obecnych czasach jest kilka dostępnych metod na zakup najpopularniejszej kryptowaluty świata. Jednak wybór metody w dużej mierze uzależniony jest od tego czy chcemy ujawniać własne dane przy jego zakupie (np. poprzez giełdy) czy pozostać anonimowym w jak największym stopniu (wymiana twarzą w twarz). I to jest najważniejsze pytanie jakie musisz sobie zadać.

Oczywiście najszybszą i najłatwiejszą metodą na ich zakup jest skorzystanie ze specjalnych giełd służących do tego celu:

Jednak przy większych transakcjach trzeba zweryfikować swoją osobę poprzez podesłanie skanów dowodu osobistego/paszportu i czasem adresu zameldowania (może to być rachunek za prąd, gaz czy telefon).

Dla osób ceniących trochę bardziej własną prywatność zostały stworzone specjalne kantory online, które w zamian za szybki bądź normalny przelew bankowy oferują zakup kryptowaluty Bitcoin. Jednak minusem jest marża jaką sobie doliczają do aktualnej ceny Bitcoina. Coś za coś. Do najpopularniejszych takich kantorów w Polsce obecnie można zaliczyć: bitcantor.com

Kolejnym sposobem jest zakup twarzą w twarz ze sprzedawcą. Jednak czasem kurs jest nieco wyższy niż normalnie na giełdach. Wyszukać osoby można na specjalnej stronie internetowej localbitcoins.com lub poszukać prywatnych osób, które ogłaszają się na forach. Możesz ewentualnie skorzystać z mojego kantorka wymian.

Po szczegółowy zestaw dostępnych giełd, kantorów i innych sposobów wymiany i zakupu kryptowalut poświęciłem jeden z rozdziałów na ten temat. Kliknij tutaj aby przejść do niego.

Poniżej kolejny film od Szczepana, gdzie tym razem tłumaczy w jaki sposób używać Bitcoina:

 

3. Portfele Bitcoin

Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, istnieje bardzo wiele różnego rodzaju portfeli dla kryptowaluty Bitcoin. Jedne są bardzo łatwe i intuicyjne w użyciu ale mało bezpieczne (z poziomu przeglądarek internetowych), drugie pozwalają na mobilną obsługę a inne natomiast wymagają inwestycji w specjalne urządzenia czy osobny sprzęt komputerowy. Zatem który portfel wybrać aby czuć się bezpiecznie? Nie jest to łatwa sprawa, bo przede wszystkim należy sobie zadać pytanie: do czego będzie nam potrzebny portfel Bitcoin? Na samym końcu tego akapitu, postaram się przedstawić kilka wariantów sytuacyjnych, dzięki czemu będzie Ci łatwiej zdecydować się na dany portfel.

 

Portfele z poziomu przeglądarki internetowej

Poziom bezpieczeństwa: 5/10   |   Obsługa: 9/10

Z moich obserwacji wynika, że bardzo duża część osób obracających się w kryptowalutach używa właśnie portfeli, które oferują strony internetowe. I nie dziwię się nawet, bo są one bardzo wygodne i łatwe w użyciu. Do ich obsługi możemy użyć praktycznie każdego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową. Również dostęp do zgromadzonych na nich środków jest bardzo łatwy i szybki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że używanie tego rodzajów portfeli niesie za sobą wysokie ryzyko utraty zgromadzonych środków, ponieważ właścicielami domen są osoby trzecie. Wystarczy tylko, że strona wygaśnie, ktoś zrobi przekierowanie i już nie mamy wglądu do naszego portfela.

Lista najpopularniejszych portfeli:

 • www.coinbase.com
 • www.blockchain.info
 • www.xapo.com
 • www.bitgo.com
 • www.coin.space
 • www.coinapult.com

Dla osób, które lubią używać portfela z poziomu przeglądarki ale jako rozszerzenie (wtyczka) warto się zainteresować tymi możliwościami:

 • www.greenaddress.it

Tego rodzaju portfele zalecam używać tylko i wyłącznie jeśli nie posiadamy na nich sporych kwot. Nadają się do daytradingu czy trzymania pod ręką wiedząc, że za niedługo możemy je użyć do zakupów itp.

 

Portfele jako aplikacja na komputer

Poziom bezpieczeństwa: 8/10   |   Obsługa: 9/10

Do obsługi tego typu portfela potrzebujemy specjalnego oprogramowania, które jest instalowane na komputerze. Są to rozwiązania w 100% darmowe i bezpieczne jeśli pobieramy z oficjalnych stron. Kody większości z nich oparte są na otwartych licencjach, zatem osoby znające się na programowaniu mogą się im przyjrzeć i same przekonać, że nie zawierają szkodliwego oprogramowania.

Minusem takiego oprogramowania jest to, że dostęp do portfela mamy tylko z danego komputera na którym jest on zainstalowany. Zatem nie jest to ani trochę mobilne rozwiązanie. Istnieje możliwość zainstalowania na dysku flash typu pendirve ale to również wiąże się z dostępem do innego komputera aby z niego skorzystać.

Największą jednak zaletą tego rozwiązania jest to, że jest on na tyle bezpieczny na ile dbamy o poziom bezpieczeństwa naszego komputera. Chociaż do tego typu oprogramowania zaleca się kupienie osobnego komputera, gdzie będziemy go używać tylko i wyłącznie do zarządzania portfelem.

Oprogramowanie na komputer można jeszcze podzielić na dwie kolejne małe grupy ze względu na wielkość jaką będzie ono zajmować na dysku. Z tego względu przy każdym portfelu zaznaczyłem czy jest on lekki bądź ciężki. Poniżej lista sprawdzonych portfeli:

Są to najczęściej wybierane programy. Jednak w sieci istnieje ich dużo więcej a większość z nich znajdziesz na www.bitcoin.org w zakładce Desktop. Dodam jeszcze, że wszystkie są przystosowane do takich platform jak Windows, Linux oraz iOS.

 

Portfele na urządzenia mobilne

Poziom bezpieczeństwa: 7/10   |   Obsługa: 9/10

Osoby, które cenią sobie mobilność i wygodę mogą skorzystać z szeregu dedykowanych aplikacji do obsługi portfela Bitcoin. Jest to niezwykle łatwe i przyjemne ale… należy zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia. Z roku na rok coraz więcej telefonów staje się celem ataków hakerów i różnego rodzaju szkodliwego oprogramowania. Dlatego też proponuję nie trzymać na nich dużej ilości BTC. A jakie aplikacje warto używać? Zobacz niżej:

Więcej dodatkowych informacji na temat dostępnych aplikacji mobilnych odnajdziesz na stronie www.bitcoin.org w zakładce Mobile.

 

Portfele sprzętowe

Poziom bezpieczeństwa: 10/10   |   Obsługa: 8/10

Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest z reguły dla osób, dla których bezpieczeństwo swoich kryptowalut jest stawiane na pierwszym miejscu. Jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem zakupu dedykowanego urządzenia. Minusem jest na pewno jego cena (około 100 dolarów) oraz potrzeba podłączenia urządzenia do komputera bądź telefonu jeśli chcemy zarządzać zgromadzonymi środkami na portfelu. Oto lista dostępnych portfeli sprzętowych:

Obecnie na rynku nie ma innych rozwiązań jeśli chodzi o portfel sprzętowy lecz kilka firm pracuje nad nowymi. W miarę dostępności czasu i obserwacji rynku będę dodawał nowe, sprawdzone portfele.

 

Portfel offline

Poziom bezpieczeństwa: 10/10   |   Obsługa9/10

W zasadzie jest to tańsza alternatywa dla portfeli sprzętowych jeśli chodzi o koszty. Jego utworzenie sprowadza się jedynie do wygenerowania na stronie internetowej naszego adresu portfela, po czym zapisaniu jego klucza publicznego i prywatnego w bezpiecznym miejscu. System po wygenerowaniu daje możliwość bezpośredniego wydrukowania danych portfela w kilku kopiach. Wykonać taki portfel można na stronie https://www.bitaddress.org/.

 

Portfel błyskawiczny

Poziom bezpieczeństwa: 2/10   |   Obsługa: 10/10

Rodzaj portfela, który generowany jest z poziomu przeglądarki bez potrzeby zakładania kont przy użyciu adresu email itp. Takie portfele są generowane w kilka sekund ale dostęp do nich w przypadku utraty adresu portfela nie będzie możliwy! Dlatego za każdym razem zalecam zapisanie adresu portfela. Obecnie najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem jest:

Więcej na temat jego obsługi i zarządzania napisałem kilka akapitów niżej. Oczywiście tego typu rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne do przechowywania kryptowaluty i wskazane jest do używania jedynie jednorazowo bądź małymi kwotami.

W tym momencie nie pozostaje Ci nic innego niż wybrać portfel, którego będziesz używał. Na sam początek przygody polecam portfel z poziomu przeglądarki, który jest prosty w użyciu. Następnie portfel programowy typu Bitcoin Core czy Electrum. Im lepiej poznasz zasadę ich działania i funkcjonowania tym łatwiej będzie Ci się poruszać w tym świecie.

Poniżej na filmie zobaczysz w jaki sposób zabezpieczyć swoje Bitcoiny aby były w jak najmniejszym stopniu narażone na utratę:

 

4. Jak i gdzie kupić Bitcoin

Przygotowany przeze mnie poradnik Bitcoin Ci w tym pomoże :-) Obecnie jest sporo sposobów na to aby kupić kryptowaluty. Począwszy od giełd a skończywszy na osobach prywatnych. Wszystko jednak jest uzależnione od tego na ile chcesz zachować swoją anonimowość przy ich nabywaniu. Poniżej zamieszczam podpunkty, gdzie wyszczególniam rodzaje zakupu Bitcoinów, stopień anonimowości transakcji oraz ryzyka.

 

Giełdy

Poziom bezpieczeństwa: 8/10   |   Anonimowość: od 0 do 10

Zakup kryptowalut na giełdach jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych metod. Istnieje szereg giełd, które są zarejestrowane jako prawdziwe firmy posiadające status prawny. Jednak większość z nich zarejestrowana jest przeważnie w rajach podatkowych, więc z tym bezpieczeństwem nie jest tak do końca pewnie. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że w razie problemów giełdy (ataki hakerskie, kradzieże czy samowolne ulotnienie się ze zgromadzonymi środkami) trudno będzie odzyskać zdeponowane pieniądze czy przechowywane tam Bitcoiny.

Anonimowość na giełdach przeważnie jest zawsze, do póki nie zamierzasz obracać tam fiatami (wpłacając złotówki, euro, dolary i waluty). Natomiast w przypadku, gdy zamierzasz tam tylko obracać kryptowalutami, to większość giełd nie wymaga weryfikacji konta do tego celu. W zasadzie jesteś anonimowy i do zlokalizowania tylko po adresie email oraz IP.

Poniżej zamieszczam listę giełd z podziałem na nasze lokalne i resztę świata.

Polskie

 • bitmarket.pl
 • bitbay.net
 • bitmarket24.pl
 • bitmaszyna.pl
 • nevbit.com
 • dgtmarket.com
 • cryptox.pl
 • btcduke.com
 • easycoin.pl
 • bitstar.pl

 

Zagraniczne

 • bitstamp.net
 • coinbase.com
 • btc-e.com
 • huobi.com
 • okcoin.com
 • bitfinex.com
 • btcchina.com
 • kraken.com
 • bter.com
 • cex.io
 • poloniex.com
 • vicurex.com
 • bitalo.com
 • hitbtc.com
 • coincheck.com
 • itbit.com
 • zyado.com
 • bitcoin.co.id
 • bitcoin.de
 • coinfloor.co.uk
 • luno.com

 

Kantory 

Poziom bezpieczeństwa: 8/10   |   Anonimowość: mała

Ostatnio bardzo popularną formą zakupu Bitcoinów jest użycie specjalnie przygotowanych kantorów online. Są to serwisy, gdzie po wyznaczonej cenie można kupić kryptowalutę. Z reguły są to ceny podobne do tych z giełd plus parę procent jeszcze prowizji. Na naszym rynku nie ma za wiele takich kantorów ale na świecie jest ich dosyć sporo. Jednak decydując się na tą formę zakupu trzeba liczyć się z tym, że cena Bitcoina będzie nieco wyższa od obecnej oraz obowiązują limity cenowe. Zatem można kupić ale niewiele na raz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zakup dobywał się ‘na raty’ po kilka razy.

Polskie

 • bitcantor.com
 • 4coins.pl
 • inpay.pl
 • sklepzbitcoinami.pl
 • flyingatom.com

 

Zagraniczne

 • cryptocoins.com
 • dagensia.eu
 • btcforsms.com
 • shapeshift.io
 • 247exchange.com
 • paymium.com
 • anycoindirect.eu

 

Bezpośrednia

Poziom bezpieczeństwa: 9/10   |   Anonimowośćduża

W przypadku, gdy zależy Ci na anonimowości i bezpieczeństwie zakupu, to warto pomyśleć o bezpośredniej transakcji wymiany. Do tego celu służy kilka serwisów, które pozwalają na zlokalizowanie sprzedawców. W Polsce istnieje jedna firma w Warszawie, która oferuje sprzedaż BTC w ich siedzibie.

Polskie

 • flyingatom.com

 

Zagraniczne

 • localbitcoins.com

 

I to by było na tyle jeśli chodzi o zakup kryptowaluty Bitcoin. Oczywiście istnieją jeszcze inne twory ale w mojej ocenie nie warto ich póki co przedstawia (ze względu na ich podejrzaną działalność i zwiększoną możliwość utraty środków).

Standardowo zamieszczam film na youtube do profilu Szczepana, gdzie tłumaczy w jaki sposób kupić Bitcoina:

 

5. Kopanie bitcoina / mining

Na początku, gdy bitcoin nie był jeszcze tak rozpoznawalny jak obecnie, jego wydobycie można było ograniczyć jedynie do użycia zwykłego komputera. Cały ten proces odbywał się przy użyciu mocy obliczeniowej karty graficznej lub nawet procesora. Jednak zwiększająca się jego popularność a co za tym idzie liczba osób wydobywająca i przesyłająca kryptowalutę, zwiększała się równocześnie trudność jego wydobycia. Doprowadziło to do sytuacji, gdzie do uzyskania kolejnego bloku potrzeba było więcej mocy obliczeniowej. I tak zaczęły powstawać dedykowane urządzenia do miningu (KcN Neptune, AntMiner).

poradnik-bitcoin-knc-titan-neptunes-inwestycjewinterneciepl

Poradnik Bitcoin – Koparka KnC Titan

Urządzeń tego typu powstało kilkanaście na przestrzeni lat 2009-2016. Praktycznie z roku na rok coś nowego pojawiało się na rynku posiadające dużo wyższą moc obliczeniową niż poprzednicy. W chwili obecnej jesteśmy w takiej sytuacji, gdzie przy użyciu własnego komputera nic nie zarobimy. Po prostu się to nie opłaci, ponieważ komputer zużyje więcej prądu niż faktycznie wydobędzie bitcoinów.

Poradnik Bitcoin - Antminer koparka

Poradnik Bitcoin – Antminer koparka

Ponieważ trudność wydobycia bitcoina wzrasta, to alternatywą do użycia swojego komputera do miningu jest kopanie alternatywnych kryptowalut. Najlepiej takich, które są nowe i nie mają jeszcze wywindowanej trudności wydobycia. A taką kruptowalutę później sprzedasz na giełdzie lub wymienisz na bitcoina.

 

Od czego zacząć

Jeśli powyższy tekst Cię nie zniechęcił do wydobywania bitcoinów, to czas policzyć czy faktycznie Ci się to opłaci. Musisz jednak liczyć się ze sporymi kosztami, ponieważ dedykowane urządzenia do kopania bitcoina są obecnie kosztowne i nie ma pewności, czy ta inwestycja Ci się zwróci. Dlatego też na samym początku trzeba przekalkulować czy Ci się to opłaci. Do tego celu można posłużyć się gotowymi skryptami w internecie, które po wprowadzeniu odpowiednich danych pomogą wyliczyć rentowność danego urządzenia.

Kalkulator opłacalności kopania bitcoina

Na sam początek musisz przyjąć, że wszystkie obliczenia wykonujesz w walucie Bitcoin. Jeśli zamierzasz przeliczać na złotówki czy inną walutę fiat, to nie będzie to aż tak bardzo miarodajne jak przy użyciu wartości bitcoin. I też na takiej podstawie wykonam dla Ciebie przykładowe wyliczenia.

Więcej na temat samego zagadnienia miningu odnajdziesz na najlepszym polskim forum dotyczącym bitcoina forum.bitcoin.pl

 

6. Przydatne linki

Myśląc o handlu na Bitcoinie czy chociażby jego zakupie i przetrzymywaniu, warto posiłkować się jeszcze informacjami jakie na jego temat pojawiają się w sieci. Czasem są to informacje prosto z giełd (które w dużym stopniu mają wpływ na jego kurs), na temat nowych projektów wspieranych Bitcoinem czy chociażby istotne informacje na temat jego działania i bezpieczeństwa. Warto być w miarę na bieżąco aby później nie być zaskoczonym aktualną sytuacją. W tym celu przygotowałem listę linków typu ‘must have’:

 

Fora internetowe

 • forum.bitcoin.pl – największe polskie forum o tematyce kryptowalut
 • bitcointalk.org – anglojęzyczne forum
 • forum.bitcoin.com – jedno z największych anglojęzycznych for
 • reddit.com/r/Bitcoin/ – społeczność reddita o bitcoinie

 

Blogi

 • bitcoin.pl – zawsze świeże informacje o kryptowalutach po polsku
 • satoshi.pl – jeden z pierwszych blogów w polskce poruszający tematykę kryptowalut
 • coindesk.com – największa platforma informacyjna w języku angielskim
 • bitmon.pl – kolejny polski blog poświęcony tematyce kryptowalut

 

Wykresy / Monitory kursów

 • bitmonitor.pl – polski monitor kursów z wielu giełd świata
 • maky.and.pl/kursybtc.php – przydatne zestawienie kursów wykonane przez jednego z użytkowników forum.bitcoin.pl
 • bitconity.org – kilka wykresów z największych giełd
 • bitcoinwisdom.com – zestawienie kursów z wielu giełd
 • coinmarketcap.com – podgląd na kapitalizację poszczególnych rynków kryptowalut
 • coindesk.com – największa platforma informacyjna w języku angielski

 

Obsługa płatności 

 • bitpay.com – narzędzie do przyjmowania płatności w sklepach (oraz systemach CMS typu WordPress)
 • inpay.com – kolejne polskie narzędzie do obsługi płatności btc
 • bitcoinpay.com – zagraniczny serwis do obsługi ecommerce
 • coinpayments.net – obsługa wielu kryptowalut jako środek płatności

 

7. Podsumowanie

Po zapoznaniu się z powyższą lekturą, obsługa Bitcoina oraz zrozumienie jego zasady działania nie powinna Ci sprawiać więcej trudności. Poradnik ten będzie na bieżąco aktualizowany i rozszerzany o najnowsze informacje. Jeśli jednak w dalszym ciągu jest coś dla Ciebie mało jasne, to nie wahaj się zadać pytanie poniżej w komentarzu.

4 Komentarzy
 1. witam!
  mam pytanko, a mianowicie jesli chcialabym wyslac bitcoiny do odbiorcy a odbiorca chcialby wymienic bitcoin na pln czy euro to jaka ma on opcje? tylko kantory?

  Oceń komentarz:
  • Barbaro, możliwości taka osoba ma kilka:

   – wymiana bezpośrednio na giełdzie np. Bitmarke (więcej giełd odnajdziesz wyżej we wpisie),
   – wymiana w kantorach,
   – wymiana z inną osobą twarzą w twarz (poszukać można np na localbitcoins.com

   Oceń komentarz:

Dodaj komentarz