Inwestycje w kryptowaluty, czyli o tym jak “ograć” Bitcoina i zarobić (daj Boże) jeszcze więcej na altcoinach

Inwestycje w kryptowaluty to ostatnimi czasy bardzo popularna forma lokowania środków pieniężnych. Jak pokazują statystyki wyszukiwarki Google, tą formą inwestowania interesuje się już więcej osób niż złotem. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ na przestrzeni lat 2012 - 2017 sporo osób dorobiło się na nich ogromnych majątków.

Wielu z Was zadaje mi pytanie czy jest jeszcze szansa na to, aby zarobić na kryptowalutach porządne pieniądze w przyszłości? Osobiście uważam, że tak. W mojej opinii jesteśmy dopiero gdzieś na początku wdrażania wszelkiej maści rozwiązań opartych na technologii blockchain oraz jej pochodnych. Powstaje sporo nowych i ciekawych projektów, które swoją zasadą działania mogą pomóc w wielu dziedzinach życia codziennego. Według mnie Bitcoin tylko przetarł szlak dla innych, ciekawszych i bardziej przemyślanych projektów. Kwestią czasu jest tylko, kiedy rolę króla świata kryptowalut przejmie inny altcoin.

Zatem jeśli na Bitcoinie dotychczas nic nie zarobiłeś, to być może nie jest jeszcze za późno aby osiągnąć nawet lepsze wyniki inwestując w mniej popularne (jeszcze) kryptowaluty (potocznie zwanymi altcoinami). W tym temacie postaram się przedstawiać takie projekty, które w mojej opinii mają szansę odnieść sukces w przyszłości oraz przy okazji dać nam zarobić na nich trochę pieniędzy.

Wszystkie informacje opublikowane na blogu stanowią własność jego właściciela i nie mogą być rozpowszechniane bez jego zgody. Przedstawione oferty i programy wraz z opisami stanowią jedynie element informacyjny oraz w żaden sposób nie gwarantują generowania zysków jakie zostają osiągane przez autora. Udostępnione informacje są wyłącznie wyrazem jego osobistych poglądów i nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor bloga w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z utraty środków finansowych przez osoby trzecie. Pamiętaj, iż wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Wszystko to, co opiszę poniżej jest moim prywatnym spojrzeniem na kwestię inwestycji w kryptowaluty oparte na wiedzy zdobytej na przestrzeni kilku ostatnich lat. W żaden sposób nie daję gwarancji, że przedstawione przeze mnie sugestie i typy sprawdzą się w rzeczywistości i przełożą się na zysk. W głównej mierze bazuję na informacjach z zagranicznych for, blogów oraz swojej intuicji. Inwestycje w kryptowaluty były, są i będą obarczone dużo wyższym ryzykiem utraty zainwestowanych środków niż w przypadku lokat bankowych, złota lub większości innych, znanych sposobów inwestowania. Ja to ryzyko świadomie i dobrowolnie podjąłem parę lat temu w kontekście ewentualnych zysków, jakie można wygenerować przy tej metodzie inwestowania.

Zapraszam do przeczytania całego wpisu aby chociaż zapoznać się z tym tematem. Zasiać ziarno zawsze można a co z niego wykiełkuje, to tylko czas pokaże 🙂

Słowem wstępu

Pomysł na inwestowanie w kryptowaluty inne niż Bitcoin, narodził się u mnie już parę lat temu. Jednak dopiero od niecałego roku tak naprawdę to wszystko ruszyło na poważnie. Sytuację odmienił właśnie Bitcoin, którego cena została napompowana do wydawać by się mogło niewyobrażalnego poziomu (ponad 19000 dolarów w końcówce 2017 roku). To dzięki temu jeszcze więcej ludzi o nim usłyszało a duża część z tych osób postanowiła ten temat zgłębić jeszcze bardziej.

Aktualna cena za Bitcoina sprawia, iż inwestorzy (szczególnie ci bardziej doświadczeni) szukają alternatyw. Nie każdego już stać na tak drogą ‘zabawę’. I chociaż można kupić część Bitcoina, to wiele osób wolałoby posiadać go chociaż w całości (liczbie sztuk co najmniej 1). Dlatego na rynku powstają nowe kryptowaluty. Wiele projektów, które się tworzy bazuje na rozwiązaniu blockchain lub nieco zmodyfikowanych rozwiązaniach. Oczywiście wiele z nich jest tworzonych do spekulowania i szybkiego zarobienia pieniędzy. W sumie to jest niewiele projektów, które mają szansę na zaistnienie w realnym świecie. Reszta to tzw. ‘śmieciowe kryptowaluty’, które są stworzone aby napompować kieszenie ich twórców.

W obecnych czasach nie jest do końca ważne jaką kryptowalutę wybierzemy, bo jej kurs na 99% będzie odwzorowywał zachowanie króla kryptowalut Bitcoina. Zatem warto się nim posiłkować przy ewentualnych, większych inwestycjach aby dobrze wyznaczyć miejsce zakupu. Osobiście mam nadzieję, że jego dominacja kiedyś przeminie a jedna z naszych posiadanych kryptowalut zajmie jego miejsce i napędzi rynek kryptowalut jeszcze bardziej (lub się odłączą od podążania za innym altcoinem i będzie sama dla siebie sterem).

Jak wybierać kryptowaluty pod inwestycje

W momencie pisania tego wpisu (początek Grudnia ’17) na rynku istnieje grubo, ponad 1000 altcoinów. Jak zatem wybrać te, które mogłyby nam przynieść profity? Ja używam do tego celu witrynę coinmarketcap.com. Na stronie głównej jest lista 100 najpopularniejszych altcoinów obecnie na rynku. Raz na jakiś czas przeglądam sobie statystyki każdej z nich i jeśli jakaś kryptowaluta zaciekawiła mnie na tyle, żeby przyjrzeć się jej bliżej, to szukam więcej informacji o niej. Z reguły najświeższe informacje znajduję na www.forum.bitcoin.com, www.forum.bitcoin.pl oraz blogach tematycznych.

coinmarketcap - inwestycje w kryptowaluty

wykres popularności innych altcoinów / źródło: www.coinmarketcap.com

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy dana kryptowaluta jest już na giełdach. Wiele z nich ma ten problem, że możliwość handlowania odbywa się jedynie na jednej giełdzie. A to nie jest dobrym znakiem w dłuższej perspektywie. Zatem przynajmniej 2, 3 różne giełdy muszą posiadać daną kryptowalutę zanim podejmę decyzję czy warto się nią dalej interesować.

Przeważnie szukam takich walut, których cena jest naprawdę niska. W takich przypadkach wystarczy, że wzrośnie o parę centów i już jest fajnie. Jednak nie zawsze kryptowaluty, które mnie zainteresują są o niskiej wartości. Nie jest to powód do tego aby się nią dalej nie zainteresować i dokładnie przemyśleć decyzję o jej zakupie w niedalekiej przyszłości.

Wybór odpowiedniej giełdy do zakupu

Po przejrzeniu listy alternatywnych altcoinów przychodzi czas ich zakupu. Ale zanim tego dokonasz, to należy sprawdzić, która giełda oferuje taką opcję. Nie wszystkie giełdy obsługują każde mniej popularne kryptowaluty. W sumie to jest ich niewiele. Jak zatem sprawdzić na jakiej giełdzie znajdziemy pożądaną przez nas kryptowalutę? Bardzo prost przy użyciu strony coinmarketcap.com. Wystarczy, że po wybraniu na tej stronie odpowiedniej kryptowaluty klikniesz w zakładkę MARKETS:

inwestycje w kryptowaluty - wybór giełdy

Poniżej pojawi się lista aktualnych giełd, na których istnieje możliwość zakupu i sprzedaży wybranej krytptowaluty. Największą płynność mają te giełdy, które są na samej górze. Staraj się wybierać właśnie takie, ponieważ szybciej kupisz i sprzedasz na nich danego altcoina.

Z własnego doświadczenia polecam te giełdy zagraniczne:

Mają całkiem ciekawą ofertę i jak dla mnie są w miarę bezpieczne. Sam używam ich od kilku lat i złego słowa powiedzieć nie mogę. Poniżej zamieszczam Ranking Giełd Kryptowalut, który tworzą czytelnicy tego bloga:

Ranking Giełd Kryptowalut [2021] – zestawienie najlepszych platform
Ranking Giełd Kryptowalut powstał w dużej mierze z Waszej inicjatywy. Otrzymywałem wiele pytań o to na jakich giełdach handluję. I[...]

Nigdy nie trzymaj zakupionych altcoinów na giełdach. ZAWSZE w miarę możliwości staraj się wysłać je na własny portfel. Trzymanie kryptowalut na giełdach jest niebezpieczne i może doprowadzić do ich bezpowrotnej utraty!

Jeśli chcesz pozostać jak najbardziej anonimowy w świecie kryptowalut, to warto rozważyć zakup twarzą w twarz z innymi użytkownikami. W tym celu możesz poszukać osoby, która chce sprzedać daną kryptowalutę na największej stronie do wyszukiwania:

Pamiętaj tylko aby podczas wymiany podać poprawny adres portfela. Na początek warto puścić przelewem mniejszą ilość i sprawdzić czy doszło a później przesłać resztę.

Gdzie i w jaki sposób kupić mniej popularne kryptowaluty

Obecnie istnieje sporo wszelkiej maści giełd, gdzie można nabyć Bitcoina. Jednak niewiele jest takich, gdzie można kupić inne kryptowaluty. A szczególnie na naszym rodzimym rynku. Większość polskich giełd oferuje tylko te najbardziej popularne tj. Liltecoin, Dogecoin czy Ripple. Zatem decydując się na zakup tych mniej popularnych kryptowalut nie obejdzie się bez użycia zagranicznych giełd.

Problem z nimi jest taki, że wysyłając pieniądze przelewem trochę poczekamy na ich zaksięgowanie. Drugim minusem jest ich wewnętrzny kurs przewalutowania z polskiego złotego. Zatem zasilenie konta przelewem zdecydowanie odradzam. Oto sposób w jaki ja robię to za każdym razem, oszczędzając czas i pieniądze.

Krok 1 - wpłata pieniędzy na jedną z polskich giełd

Posiadam konta na polskich giełdach typu BitmarketBitbay. Osobiście używam Bitmarket. Wysyłam na ich konto pieniądze przelewem w złotówkach. Z reguły w ciągu 24 godzin są one zaksięgowane.

Krok 2 - zakup odpowiedniej kryptowaluty i przygotowanie do jej transferu

Gdy pieniądze są na koncie zamieniam je na Bitcoina lub Litecoin. Z reguły wybieram Litecoin, ponieważ sieć nie jest tak zapchana jak w przypadku Bitcoina oraz opłata za przelewy (fee) jest dużo niższa. W dodatku każda profesjonalna giełda obsługuje Litecoina. W mojej ocenie jest to najlepsza kryptowaluta obecnie do szybkiego transferu i wymiany na inne kryptowaluty na innych giełdach.

Krok 3 - wysyłka na własny portfel oraz transfer na giełdę docelową

Kolejnym krokiem jest wysłanie zakupionej kryptowaluty na swój portfel. Nie polecam wysyłek z giełdy do giełdy (chociaż to działa i jest taka możliwość). Lepiej wysłać na własny portfel i z niego ponownie na giełdę docelową. Portfel do Litecoina ściągniesz m.in. z ich oficjalnej strony https://litecoin.com

Krok 4 - zamiana kryptowaluty na inną

Na giełdzie docelowej, gdy Twoja kryptowaluta transferowa (w opisywanym przypadku Litecoin) zostanie zaksięgowana, to możesz zacząć jej wymianę na inne dostępne altcoiny. Czasem może się zdarzyć tak, że z Litecoina nie wymienisz na inne, mniej popularne. Wówczas należy zamienić na zwykłą walutę typu USD, EUR. Ewentualnie ponowna wymiana na Bitcoin i zamiana na inne. Tutaj wiele zależy od giełdy czy oferuje handel z Litecoina czy może tylko z Bitcoina.

Teraz w zasadzie pozostaje Ci wypłacenie zakupionych kryptowalut na swój portfel i bezpieczne ich przechowanie. Jaki portfel wybrać i jak bezpiecznie przechowywać altcoiny? O tym w kolejnym rozdziale poniżej.

Gdzie i jak przechowywać kryptowaluty

Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju portfeli do przechowywania kryptowalut. Jedne są bardzo łatwe i intuicyjne w użyciu ale mało bezpieczne (z poziomu przeglądarek internetowych), drugie pozwalają na mobilną obsługę a inne natomiast wymagają inwestycji w specjalne urządzenia czy osobny sprzęt komputerowy. Zatem który portfel wybrać aby czuć się bezpiecznie? Nie jest to łatwa sprawa, bo przede wszystkim należy sobie zadać pytanie: do czego będzie nam potrzebny portfel? Ja swoje zakupy kryptowalut traktuję jako długoterminową inwestycję, więc chciałbym aby bezpiecznie je przechowywać do czasu ich ewentualnej sprzedaży. Oto moje sposoby przechowywania altcoinów:

Portfel sprzętowy (urządzenie dedykowane)

Najbezpieczniejszą formą (a przynajmniej jedną z czołowych form) jest zakup dedykowanego urządzenia. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od modelu i firmy. Ja w swoim kryptowalutowym doświadczeniu przetestowałem ich kilka, więc śmiało mogę Ci polecić parę wartych uwagi:

Ledger Nano S – mój zdecydowany faworyt. Nie jest drogi (koszt około 79 euro) oraz szybki czas dostawy (z reguły po 3 dniach miałem dostawę kurierem). Świetnie spisuje się do przechowywania Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Jest mały i podobny swoim kształtem do pendrive, dzięki czemu łatwo go schować.

 → Przeczytaj moją recenzję Ledger Nano S


Ledger Blue – urządzenie z tej samej firmy co poprzednie lecz z większym wyświetlaczem. W sumie wygląda jak taki odtwarzacz mp3 z 2000 roku. Lepiej się obsługuje z racji tego wyświetlacza. Oczywiście jest droższy od poprzedniego o około 3x, więc nie każdy będzie chciał wydać w granicy 1000 złotych. W mojej ocenie jak najbardziej godny polecenia. Często brakuje go na magazynie i jest niedostępny. Dlatego też trzeba zapolować niejednokrotnie na niego.

Portfel offline

W zasadzie jest to tańsza alternatywa dla portfeli sprzętowych jeśli chodzi o koszty. Jego utworzenie sprowadza się jedynie do wygenerowania na stronie internetowej naszego adresu portfela, po czym zapisaniu jego klucza publicznego i prywatnego w bezpiecznym miejscu. System po wygenerowaniu daje możliwość bezpośredniego wydrukowania danych portfela w kilku kopiach. Wykonać taki portfel można na stronie https://www.bitaddress.org/. Pamiętaj tylko o tym, że nie każda kryptowaluta posiada możliwość wygenerowania adresu offline.

Portfel jako aplikacja komputerowa

Do obsługi tego typu portfela potrzebujemy specjalnego oprogramowania, które jest instalowane na komputerze. Są to rozwiązania w 100% darmowe i bezpieczne jeśli pobieramy je z oficjalnych stron. Kody większości z nich oparte są na otwartych licencjach, zatem osoby znające się na programowaniu mogą się im przyjrzeć i same przekonać, że nie zawierają szkodliwego oprogramowania.

Minusem takiego oprogramowania jest to, że dostęp do portfela mamy tylko z danego komputera na którym jest on zainstalowany. Zatem nie jest to ani trochę mobilne rozwiązanie. Istnieje możliwość zainstalowania na dysku flash typu pendirve ale to również wiąże się z dostępem do innego komputera aby z niego skorzystać.

Największą jednak zaletą tego rozwiązania jest to, że jest on na tyle bezpieczny na ile dbamy o poziom bezpieczeństwa naszego komputera. Chociaż do tego typu oprogramowania zaleca się kupienie osobnego komputera, gdzie będziemy go używać tylko i wyłącznie do zarządzania portfelem. Ja sam mam drugiego laptopa, na którym nie mam nic oprócz systemu operacyjnego i portfeli do kryptowalut. Komputer jest odłączony od sieci internet i schowany głęboko w szufladzie pod ubraniami 🙂 Używam go tylko i wyłącznie w momencie, gdy chcę spieniężyć swoje altcoiny.

Oprogramowanie na komputer można jeszcze podzielić na dwie kolejne małe grupy ze względu na wielkość jaką będzie ono zajmować na dysku. Z tego względu przy każdym portfelu zaznaczyłem czy jest on lekki bądź ciężki. Poniżej lista sprawdzonych portfeli:

Są to najczęściej wybierane programy. Jednak w sieci istnieje ich dużo więcej a większość z nich znajdziesz na www.bitcoin.org w zakładce Desktop. Dodam jeszcze, że wszystkie są przystosowane do takich platform jak Windows, Linux oraz iOS.

Moje inwestycje w kryptowaluty

Poniżej znajduje się moja pełna lista kryptowalu w które postanowiłem zainwestować. Metodę inwestycyjną podzieliłem na dwie grupy. W pierwszym zestawieniu znajdują się takie altcoiny, które zamierzam potrzymać przynajmniej do kolejnej bańki (o ile się jej doczekamy). W drugiej natomiast zrobiłem zestawienie kryptowalut, którymi chcę spekulować i przy ich pomocy na bieżąco pomnażać część kapitału. Nie jest wykluczone, że niektóre z nich po zakupie zdecyduję się przenieść do inwestycji długoterminowej.

Poniższe zestawienia są wyrażone w polskim złotym. Jednak ich faktyczny kurs zakupu / sprzedaży jest wyliczany na podstawie zakupu danego dnia na zagranicznych platformach i przeliczany po aktualnym kursie dolara. Na zagranicznych giełdach kursy są z reguły lepsze oraz dochodzi aspekt dolara, który może znacznie zwiększyć zyski.

Lista kryptowalut w które zainwestowałem i HODL'uję

W tym miejscu znajduje się lista kryptowalut, które kupiłem z nadzieją, iż dany projekt kiedyś wystrzeli i pozwoli zarobić porządne pieniądze. Będą tutaj podane tylko i wyłącznie kryptowaluty, które kupiłem ze środków wpłaconych na giełdy.

TRON
[TRX]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
21.05.2018
0.2562 zł
715 zł
2 732
-
-
-
23.05.2018
0.2429 zł
168 zł
559
-
-
-
08.08.2018
0.088 zł
1 650 zł
16 622
-
-
-
SUMA:
2 533 zł
19 953
RIPPLE
[XRP]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
10.06.2018
2.11 zł
12 851 zł
6 044
-
-
-
08.08.2018
1.17 zł
1 360 zł
1 135
-
-
-
SUMA:
14 211 zł
7 179
NIMIQ
[NIM]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
27.08.2018
0.0059 zł
1 000 zł
168 749
-
-
-
09.09.2018
0.0045 zł
380 zł
80 000
-
-
-
20.09.2018
0.0037 zł
254 zł
68 770
-
-
-
SUMA:
1 634 zł
317 519
Internet of Service Token
[IOST]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
05.12.2018
0.015 zł
1 600 zł
93 620
-
-
-
SUMA:
1 600 zł
93 620
Game Credits
[GAME]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
05.12.2018
0.28 zł
1 376 zł
4 915
-
-
-
20.03.2019
0.39 zł
1 800 zł
4 766
SUMA:
3 176 zł
9 681
LISK
[LSK]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
26.06.2019
8.0 zł
800 zł
100
-
-
-
22.06.2020
4.9 zł
764 zł
156
SUMA:
1564 zł
256
Litecoin
[LTC]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
22.06.2020
173 zł
1730 zł
10
-
-
-
SUMA:
1730 zł
10
BNB
[BNB]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
29.07.2020
76.40 zł
1000 zł
13.09
-
-
-
SUMA:
1000 zł
13.09

Poniżej natomiast jest zestawienie finansowe dotychczasowych inwestycji. Dodatkowo będę na bieżąco dodawał wszystkie wiadomości w komentarzu. Tutaj jedynie będą pojawiać się całościowe zestawienia.

depozyt [zł]

suma zewnętrznych pieniędzy wpłacona na giełdy od początku wpisu

saldo [zł]

łącznie zainwestowana kwota razem z zyskami z obrotem kryptowalutami

aktualna wartość portfela [zł]

po obecnym kursie kryptowalut

czas inwestycji

podany w miesiącach

stopa zwrotu inwestycji

od depozytu początkowego
(bez re-inwestycji)

21 174,00

27 454,00

23 874

31

+12.75%

Ostatnia aktualizacja: 30 Lipiec 2020, godzina 19:40

Lista kryptowalut którymi spekuluję na giełdach

W odróżnieniu od poprzedniego akapitu, tutaj przedstawiam kryptowaluty, które kupiłem i postanowiłem na nich spekulować. Cel jest jeden: zwiększać ich liczbę jednocześnie niewiele tracąc przy tym kapitału (a najlepiej go pomnażać). W konsekwencji przy kolejnych wzrostach ich wartości będzie można szybciej i więcej zarobić.

Internet of Service Token
[IOST]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
26.06.2019
0.057 zł
11 900 zł
219 400
-
-
-
SUMA:
11 900 zł
219 400
Game Credits
[GAME]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
30.10.2019
0.08 zł
1 630 zł
20 294
18.11.2019
0.16
+1 607 zł
SUMA:
1 630 zł
20 294
+1 607 zł
Tron
[TRX]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
30.10.2019
0.09 zł
1 600 zł
17 701
-
-
-
SUMA:
1 600 zl
17 701
Litecoin
[LTC]
data
zakupu
kurs
zakupu
wydana
kwota
liczba
coinów
data
sprzedaży
kurs
sprzedaży
zysk / strata
22.11.2019
179.05 zł
3 237 zł
17.86
-
-
-
SUMA:
3 237 zł
17.861

depozyt [zł]

suma zewnętrznych pieniędzy wpłacona na giełdy od początku wpisu

saldo [zł]

łącznie zainwestowana kwota razem z zyskami z obrotem kryptowalutami

aktualna wartość portfela [zł]

po obecnym kursie kryptowalut

czas inwestycji

podany w miesiącach

stopa zwrotu inwestycji

od depozytu początkowego
(bez re-inwestycji)

15 130,00

15 130,00

15 130,00

-

-

Podsumowanie

Inwestycje w kryptowaluty traktuję jako długoterminową. Nigdzie się mi nie śpieszy. Szczególnie z uwagi na to, iż nie do końca wiadomo jak się potoczą losy kryptowalut w przyszłości. Póki co większość państw nie wprowadza żadnych poważnych restrykcji ale chodzą słuchy, że działania w tym celu zostaną niebawem podjęte. Pieniądze które w kryptowaluty zainwestowałem są takimi, których ewentualna strata mnie nie zaboli ani nie pogrąży. Jak się uda zarobić na kryptowalutach w przyszłości to będzie super. Jak nie, to świat się mi nie zawali na głowę i nie pogrąży mnie finansowo. Wpis będę na bieżąco aktualizował jak tylko zmienię coś w swoim portfelu kryptowalutowym.

Życzę wszystkim owocnych inwestycji!
Łukasz / Pan InwestorArtykuł został odwiedziony, ponieważ użyłeś jednego z poniższych słów kluczowych:

 • jak inwestować w kryptowaluty
 • kryptowaluty w co inwestować
 • kryptowaluty jak inwestować
 • inwestowanie w kryptowaluty
 • kryptowaluty inwestycja
 • gdzie inwestowac w kryptowaluty
 • w co inwestować kryptowaluty
 • jak inwestować kryptowaluty
 • inwestycja w kryptowaluty

165 komentarzy do “Inwestycje w kryptowaluty, czyli o tym jak “ograć” Bitcoina i zarobić (daj Boże) jeszcze więcej na altcoinach

  1. Ripple mam od bardzo dawna. Tylko tutaj na potrzeby wpisu dokupiłem ostatnio jeszcze więcej 🙂 Jest to moja jedna z niewielu kryptowalut, która może faktycznie coś zwojować na rynku.

   TNB to raczej do spekulacji tylko. Nie przemawia do mnie ich idea. Kupiłem bardziej na czuja i po fajnych kursach 🙂

 1. Przymierzam się również do zakupu Dragonchain (DRGN). Z tego co można wyczytać w sieci, to jest to coin stworzony przez pracownika Disney. Ile w tym prawdy to ciężko powiedzieć. Jednak spróbować chyba warto 🙂 Obecna cena w granicy $0.95 za coina. https://coinmarketcap.com/currencies/dragonchain/

  To tak wstępnie tylko informuję. Póki co jeszcze nie kupiłem. Póki co mnie martwi, że jest tylko dostępna na jednej giełdzie, więc może dochodzić do manipulacji kursem w dość łatwy sposób.

    1. Chyba dobry moment na wejscie. Odbija do dolu na ostatnie wzrosty. Dash tez fajnie. Kto kupil w maju tego roku ten zarobiony okropnie 😀

     1. Jak wszystko pójdzie dobrze, to po świętach dokupię Ripple oraz Dragonchaina.

      Dash faktycznie robi furorę. Początkiem roku myślałem nad jej zakupem nawet. Później jakoś zapomniałem. Trudno. Bywa 🙂 Jednak myślę, że lepiej poczekać na chociaż lekkie odreagowanie ostatnich wzrostów i wówczas próbować coś kupić.

 2. Mały, poświąteczny update:
  – dokupiłem w sumie 210 XRP (Ripple)

  Ripple jako jedna z niewielu kryptowalut nie reaguje tak bardzo na wahania kursu BTC. Nie ukrywam, że w tej kryptowalucie pokrywam sporo nadziei na dobre zyski w przyszłości 🙂

 3. Pytanie o to urzadzenie ledger : jak podpinam do kompa to nic sie nie wyswietla. Odpalam ten program co sie instaluje portfel na urzadzeniu pod dana krypto walute ale dalej nic. Jak miec dostep do portfela np ripple? dzieki za pomoc

 4. Musisz ściągnąć dodatkowe oprogramowanie pod portfel dla Ripple. Na oficjalnej stronie ledgerwallet.com przejdź do zakładki APPS i na samym dole, po lewej stronie będzie aplikacja do ściągnięcia o nazwie Ledger Wallet Ripple. Ściągnij i zainstaluj. Jak ją odpalisz to podepnij Ledger Nano S do komputera i przejdź na nim do zakładki Ripple. Wówczas portfel się otworzy i zobaczysz swoje saldo i będziesz mogła wysłać/odbierać na niego tę kryptowalutę.

  Ps. Pamiętaj, żeby móc tym portfelem operować to należy wpłacić 20 XRP w celu aktywacji portfela. Jest to kwota, która zostanie zamrożona na portfelu i nie można jej odzyskać (wysłać z powrotem). Bądź tego świadoma 🙂

  1. Ja kupilam dzisiaj jak cos hihi 😀 mam tez dogecoin z dawien dawna ale jeszcze mi brakuje zeby odrobic straty na tej krypto. Zastanwiam sie tez nad Vergie ale poczekam na jakis spadek moze. Wy w jakie jeszcze krpto inwestujecie??

  2. Wiesz, to czy dobry moment czy nie zależy od każdego z osobna. Ja osobiście uważam, że jego cena jeszcze sporo wzrośnie. Jednak są to tylko moje prywatne przemyślenia. Ostateczną decyzję musisz podjąć samemu panie prezydencie 😉

 5. Dobry strzal z tym santiment i streamr data… idzie do gory. pytanie czy to dbry moment na zakup. szkoda ze na tak malo gield sa one dostepne tylko i trzeba kombinowac z przelewami……

  1. @Aldona, każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie czy dany moment na zakup jest odpowiedni. Ja właśnie dokupiłem kolejne Ripple dzisiaj.

   Ja nie transferuję Bitcoina z uwagi na to, że sieć jest zapchana oraz wysokie prowizje za przelew. Do transferu gotówki używam Litecoinów. Moja taktyka jest taka:

   1. Przelewem puszczam pieniądze do Bitmarket
   2. Zamieniam FIATY na Litecoin
   3. Wysyłam Litecoin na portfel
   4. Wysyłam z portfela na giełdę docelową
   5. Zamieniam Litecoin na USD (lub bezpośrednio na pożądanego altcoina)
   6. Kupuję altcoina
   7. Zakupioną kryptowalutę wysyłam na swój portfel ( Ledger Nano S).

   Tak wychodzi wg mnie najtaniej, najszybciej i najbezpieczniej 🙂

 6. niedawno przeczytałem tutaj [SPAM] wpis o zarabianiu i przelałem 100 na BTC zobaczymy jak to bedzie. życzcie mi szczęśćia

  1. Życzymy Ci powodzenia 🙂 Chociaż w obecnej chwili zainwestowałbym w inne kryptowaluty niż Bitcoin – ale to jest moja własna opinia 🙂 Mimo wszystko trzymam kciuki i daj znać jak Ci idzie 🙂

 7. Witam,
  W sumie dopiero zaczynam przygode, troche pozna heh. Opisujesz ze wpeirw kupujesz na polskiej gieldzie jedna z glownych walut za PLN a potem je transferujesz na inne gieldy. Widze ze roznica w cenie pomiedzy poslkimi gieldami a zagranicznymi czasem siega do 10 %. Czy moze kupujesz na jgieldzie gdzie nie ma takich roznic za PLN ?.
  Ja osobiscie zarabiam w dolarach wiec jest to spora roznica. Ale niestety czekam juz prawie mieisac na weryfikacje na Bitfinex.
  Drugie pytanie, jaki portfel wybrac by moc przechowywac np Ripple, Data, LTC, EOS, (aplikacja komputerowa) oraz dokupienie hardware. Czy sa portfele ktore przechowuaj kilka walut ?

  1. @Radek, zacznę od końca. Wg mnie najlepszy portfel to ten hardware np. Ledger Nano S. Sam używam do trzymania kilku kryptowalut na raz i nie narzekam. Opłaca się go kupić, jeśli obracasz środkami raczej powyżej 1000 złotych (sam portfel to koszt w granicy ~400 złotych). Ja stawiam na bezpieczeństwo zakupionych kryptowalut ponad wszystko. Jeśli chcesz mieć portfel software, to ściągaj oficjalne od każdej kryptowaluty. Jednak nie radzę używać ich na tym samym komputerze, co go na co dzień używasz do wszystkiego. Lepiej kupić jakiegoś taniego laptopa, porządnie sformatować, zainstalować Linuxa (np. Live) i używać go w trybie offline tylko i wyłącznie do przesyłania kryptowalut (a najlepiej do wysyłania na portfel zakupionych altcoinów). Dodatkowo na routerze domowym zablokować dla tego komputera inne porty, niż te, które używają dane portfele. Wówczas szansa na to, że ktoś Ci ukradnie cokolwiek jest naprawdę niska. I przede wszystkim zapisz sobie klucze prywatne i seedy od portfeli (gdyby dysk padł to odzyskasz później dostęp do portfela)!

   Wracając do tematu zakupu altcoinów, to ja opisałem swój sposób w momencie, gdy kupuję za złotówki. Kurs akurat na Bitmarket jest niezły za każdym razem jak kupuję. Wiadomo, że do zagranicznych giełd trochę brakuje tym polskim odpowiednikom ale co zrobić. Gdybym miał wpłacić złotówkami na zagraniczną giełdę, to zapłacę za przelew środków i ich wewnętrzne przewalutowanie. A tak mam od razu na polskiej giełdzie PLN, kupuję za to np. Litecoina i transferuję dalej po zakup kolejnych kryptowalut.

   Bitfinex obecnie ma spore opóźnienia. Ogólnie to staram się z tej giełdy korzystać w ostateczności. Z tych pewniejszych i lepszych to na tę chwilę jest Binance i Bitstamp. Dla mnie różnica w kursie nie jest aż tak ważna, bo nastawiam się wzrosty zakupionych kryptowalut o więcej niż 10% w przyszłości 🙂 Także zniweluje to różnice kursowe po drodze.

   Ps. Masz już jakieś altcoiny w portfelu?

 8. Aktualizacja:
  – wczoraj w nocy dokupiłem kolejne 240 sztuk Ripple po kursie 2.17 USD

  Przyglądam się również Mooncoin oraz Paccoin (czysto spekulacyjnie przy tym altcoinie).

 9. Hej,
  Nie mam jeszcze zadnych altcoinow, chcialem kupic na poczatku grudnia wlasnie na bitfinex heh… no ale poki co jeszce nie mam konta zweryfikowanego. Sprobuje zatem na Binance sie zarejstrowac.
  Jak najbardziej zakupie hardware portfel , tylko fizycznie nie jestem teraz w stanie, wracam za dwa tygodnie do kraju a pracuje na statku, ale juz sobie zamowie 🙂
  Rozumiem uzywajac ledger S mozna przechowywac rozne altcoiny ?
  Jednak sprobuje przelac dolary bezposrednio na Binance, teraz $ troche slabo stoi by zamieniac na PLN. Choc z drugiej strony, tak jak piszesz, wszystko to moze trwac zdecydowanie dluzej, a w tym czasie co zaoszczedze na przewalutowniach i kupnie na polskiej gieldzie, moge stracic na wzroscie kursu – ale nie musze 🙂 Wszystko sprowadza sie do ostatecznej wlasnej decyzji.

  1. @Rade, ogólnie to masz szczęście w nieszczęściu, że jeszcze trwa weryfikacja konta, bo od niedawna nie można zakładać nowych kont. Może za niedługo Ci je aktywują. Warto napisać do nich w tej sprawie maila w celu przypomnienia. Może ktoś Cię pominął.

   W między czasie załóż sobie konto na Binance. Dobra alternatywa dla Bitfinexa. A jak chcesz kupić Ripple to najlepiej załóż na Bitstamp. Inne mniej popularne kryptowaluty kupisz też na Huobi lub Poloniex.

   Na Ledger Nano S możesz przetrzymywać do kilku kryptowalut jednocześnie. Pełną listę obsługiwanych altocinów znajdziesz na ich stronie w zakładce CRYPTOCURRIENCES. Ponadto, niektóre kryptowaluty oparte o Ethereum możesz również przechowywać na tym portfelu. Musisz jednak sprawdzić czy obsługuje go. Oczywiście zakup Ledger Nano S ma sens wówczas, gdy będziesz trzymał kryptowaluty o sporej wartości, bo samo urządzenie to koszt kiluset złotych.

   Gdybyś potrzebował pomocy to pisz tutaj, na czacie (prawy, dolny róg) lub poprzez formularz kontaktowy 🙂

 10. Dobra sprawdzilem ledger S widze ze trzeba instalowac aplikacje by moc przelewac rozne altociny, ale niestety nie obsluguje EOS, co w ogole sadzicie o tej walucie ? Czytalem na jednej ze stron gdzie udowadniali ze ma byc lepsza od Ethereum

  1. Tak, instaluje się aplikacje dodatkową do obsługi. Z tego co wyczytałem, to obsłuży EOS token, bo działa w oparciu o Ethereum (a ten portfel jest dostępny na Ledger Nano S). Przynajmniej tak wynika z opisu na ich oficjalnej stronie: „An Ethereum smart contract proves receipt of incoming funds for EOS Tokens.” Ja nie wnikałem głębiej w ideologię tej kryptowaluty. W wolnym czasie może się zagłębię. Może ktoś inny się wypowie 🙂

 11. Wyżej opisał Pan jak robi. Czyli kupuje litcoina itd. Mógłby mi Pan opisać na piechotę jak kupić ripple ? Nie wiem jak zamienić tego litcoina na ust. Na jakiej witrynie mogę bezpośrednio wymienić litcoina na ripple. Dziękuję za odpowiedz

  1. Jasne Arturze! Oto jak ja kupuję Ripple (i praktycznie wszystkie inne altcoiny w podobny sposób):

   1. Na sam początek sprawdzam na jakiej giełdzie mogę daną kryptowalutę kupić. Wchodzę na http://www.coinmarketcap.com i klikam w interesującego mnie altcoina. Powyżej wykresu znajdują się zakładki. Mnie interesuje ta o nazwie MARKETS. Klikam i widzę na jakich giełdach daną kryptowalutę mogę kupić (i co najważniejsze, w jakiej parze jest dostępna do handlu np. na Bitstamp jest Ripple XRP/USD, XRP/EUR oraz XRP/BTC). Transfer Bitcoina jest drogi i długo schodzi, więc tę parę odpuszczam. Najlepiej byłoby kupić za dolary lub euro. Decyduję się na dolary przeważnie.
   2. Środki finansowe na zakup mam w złotówkach na polskim koncie. Bistamp nie obsługuje PLN, więc muszę złotówki jakoś do nich przetransferować bez większej utraty wartości na wymianach. Sprawdzam czy mają dostępnego Litecoina (praktycznie każda giełda go posiada w swojej ofercie). Wybieram go jako tę kryptowalutę, która posłuży do wymiany złotówek na dolary na giełdzie docelowej. Litecoin jest dużo tańszy w przesyle i szybszy niż Bitcoin. Dlatego go z reguły wybieram.
   Co wiemy do tej pory: docelowo muszę przesłać Litecoin na giełdę Bitstamp, wymienić go na dolary po czym kupić Ripple. Oto jak to robię:
   3. Złotówki przelewem na konto w Bitmarket (możesz użyć praktycznie dowolnej polskiej giełdy, która obsługuje Litecoin). Ja jednak od lat korzystam ze sprawdzonego Bitmarketu. Jak mam środki zaksięgowane, to kupuję po bieżącym kursie Litecoin.
   4. Następnie przelewam Litecoin na adres swojego portfela (jak nie masz Ledger Nano S to ściągnij oficjalny na komputer: https://litecoin.com/). Z tego portfela przelewam środki na giełdę Bistamp. Czasem pomijam portfel aby nie płacić 2x prowizji za wysyłkę). Jednak ostrzegam, że to nieco ryzykowne.
   5. Jak mam zaksięgowane Liltecoiny na Bistamp, to wymieniam je na USD po czym od razu kupuję za dolary Ripple 🙂
   6. Wysyłam Ripple (i każdą inną kryptowalutę, którą kupiłem) na swój portfel (w tym przypadku Ledger Nano S). NIGDY nie trzymaj kryptowalut na giełdzie. Ryzyko ich utraty jest większe niż w przypadku posiadania własnego portfela!

   I tak praktycznie robię za każdym razem, gdy kupuję jakiegokolwiek altcoina 🙂 Mam nadzieję, że nie zamieszałem za mocno 😉 Ewentualnie poprawię tekst jeśli coś nie jest jasne 🙂

 12. witam. pierwszy raz na blogu ale temat krypto walut jest mi bliski. mam trochę zarobione ale chceę wypłacić jakoś zyski bez wypłaty na konto bankowe. masz pomysł jak to zrobić?

  1. Dobrze wygląda SpectroCoin karta do bankomatu. Zakładasz u nich konto → weryfikujesz się dokumentem tożsamości → zamawiasz kartę → zasilasz konto Bitcoinem i wypłacasz w bankomacie w złotówkach (po wymianie z jednej z walut do wyboru przy zakładaniu karty EUR/USD/GBP). Więcej informacji na temat prowizji i opłat na stronie http://www.spectrecoin.com w zakładce CARD.

  1. Gratuluję! Jako alternatywę na tę chwilę można się rejestrować na HitBTC 🙂 Ewentualnie Poloniex. Ogólnie pozostało mało takich giełd duża ilością mało popularnych altcoinów, które budziłyby zaufanie. Dlatego należy pamiętać aby po zakupie danej krypto od razu ją wytransferować w bezpieczne miejsce niż trzymać na samej giełdzie.

    1. Dodatkowo mocno napompowana cena Bitcona w ostatnich tygodniach sprawiła, że sporo osób zaczęło się interesować tematem kryptowalut. Widzę to sam po znajomych, którzy wchodzą w ten temat. Jest wielkie poruszenie i zainteresowanie możliwością szybkiego wzbogacenia się 😉 Myślę, że żadna z giełd nie była przygotowana na takie zainteresowanie. Sam Bitstamp z reguły weryfikował w 2 tygodnie a teraz to trwa nawet miesiąc 🙂

 13. Kurs dla Ripple obrał kierunek południowy – może to być dobry czas na zakup 🙂 Ja nie mam wolnych środków ale spróbuj też coś pohandlować na spadkach 😉 Obstawiam, że powinien odreagować do granicy około ~$2.30.

  1. to ja moze nie odkryje ameryki ale skoro nie da sie zakladac kont na gieldach typowo pod kryptocoiny a ktos chce koniecznie na wzrostach takiego np rippla zarobic to mam sposob 😀

   1 zakladasz konto na platformie plus500
   2 weryfikujesz je w kilka godzin
   3 otwierasz pozycje na wzrost i czekasz 😀
   a to wszystko w mniej niz dzien. mi np na bitfinex weryfikowali konto na gieldzie od 14 grudnia i do tej pory nie mam. a dzieki temu ze zlozylem zlecenie zakupu ripple na plus 500 to i tak juz swoje zarobilem. co wy na to? ktos podziela moj sposob?

   1. Można i tak. Czemu nie 🙂 Sam handluję u nich i nie narzekam. W sumie to dobra alternatywa dla kogoś, kto chciał zarabiać na kryptowalutach a nie ma jeszcze aktywowanych kont na giełdach. Tylko pamiętajcie, że tutaj nie kupuje się danej kryptowaluty a jedynie otwiera kontrakt na to czy cena pójdzie w dół czy do góry.

 14. Za niecały miesiąc startuje nowa giełda o nazwie upcoin. Pierwsze 1000 osób, które się zarejestrują na platformie testowej (można się rejestrować już teraz klikając w link upcoin) otrzymają $500 na start, które pokryją wszystkie prowizje 🙂 Myślę, że warto poświęcić parę minut – założyć konto i handlować przez jakiś czas bez opłat 🙂

  Ps. Proponuję zakładać konto na inny adres e-mail i hasło niż przeważnie! Nie wiadomo czy to naprawdę będzie giełda czy może sposób na wyłudzenie danych + próba przejęcia innych kont na innych giełdach. Licho nie śpi, więc lepiej dmuchać na zimne 😉

  1. Początkowo korektę przewidywałem do granicy ~$1.3 i niewiele brakło ale linia trendu sprawiła, że obecnie nie powinien polecieć niżej niż $1.67 w mojej opinii. Czas pokaże. Osobiście uważam, że to dobry czas na zakupy jeśli ktoś myślał wcześniej o tym.

 15. Co sądzicie o nowym ICO Digitex ? 15 stycznia rusza, teraz rozdają bonusy za logowanie. Ma to być giełda która nie pobiera porwizji.

  1. Dodam tylko, że czasem zamykają rejestrację na parę godzin i ponownie otwierają. Zatem polecam odświeżać od czasu do czasu formularz rejestracyjny i próbować się zapisać 🙂

 16. Jeden z użytkowników forum.bitcoin.pl podrzucił fajne zestawienie z ostatnich lat na temat korekty na Bitcoinie. W przeciągu ostatnich 4 lat każda korekta kończyła się właśnie w połowie Stycznia (oprócz 2016, gdzie najgłębsza korekta była w 2015 w Listopadzie. Jednak korekta głębsza ostatnia była właśnie w połowie Stycznia). Oto link do zestawienia. Jakość średnia ale idzie się doczytać: https://image.ibb.co/k68fMm/5zgqro.jpg A czy to już ten moment? Być może ale jak to bywa w świecie kryptowalut – niczego nie można być tutaj pewnym 😉

  1. Szansa na to jest zawsze 🙂 Jednak zwróć uwagę, że obecnie praktycznie wszystkie altcoiny podążają za Bitcoinem. To on wyznacza poniekąd trend na pozostałych kryptowalutach. I do póki nie odbije, to do tego czasu raczej nie mamy co liczyć na wzrosty chociażby na Ripple.

   1. dzieki! w sumie to zapisalem sie do plus500 z tego ze polecales tego brokera jak gieldy nie dzialaly, gdyby nie to to bym pewnie nigdy nie zalozyl i nie sprobowal. mam tez lekki zysk na bitcoin ale tak nim wywuja ze sie balem trzymac dluzej https://zapodaj.net/9ff9e9d31e41b.png.html 249 zlotych zysku w dzien 😀 teraz mam kapital aby wrzucic to na gielde altcoinow i tam cos kupic i zapomniec 😀 jestem mega szczesliwy i sie zastanawiam czy teraz nie je..ac na spadki pozycje jakas, co o tym myslisz?

    1. Piękny wynik :))))) Ja też zakupiony na dołku i czekam a z nudów założyłem konto na plus500 i weryfikuję, wpłacam pieniądze i też spróbuje pohandlować hehe :))))))

    2. Jeśli puściłeś pozycję spadkową na sprzedaż, to ponownie gratuluję dobrej decyzji 🙂 Pewnie zarobisz podobnie na tym spadku 😉 Zysk z pozycji dla Bitcoina też dobry.

     Ps. Nie masz żadnej stratnej pozycji tylko z zyskiem?

  1. o ziom! ale wynik! gratulacje! dajesz wiarę w to że można na tym zarabiać! mega ukłony w twoją stronę!

 17. Dokupiłem dzisiaj altcoina TRON (TRX) po kursie $0.080 w liczbie 2065 🙂 Zaktualizowałem stan portfela we wpisie 🙂 Ten altcoin został zakupiony z nadwyżki tradingu, jaki wykonałem na ostatnich spadkach na kryptowalucie TNB.

 18. Spoglądając na obecną sytuację na rynkach kryptowalut, jestem coraz bardziej przekonany, że większe spadki jeszcze są przed nami. Również rozważam otworzenie pozycji sprzedaży obecnie posiadanych kryptowalut i próbowanie odkupienia po niższych cenach z kroczącym stop-lossem.

  1. Zobaczymy co przyniosą kolejne godziny/dni. Obawiam się, że te wzrosty to tylko zasłona dymna do pogłębienia spadków. Generalnie trochę już zarobiłem na spadkach, wpadło sporo Ripple. Niebawem zrobię podsumowanie. Obecnie zastanawiam się nad sprzedaniem części bądź całości w niedalekiej przyszłości i przyczajenie się na spadki. Jutro rano przeanalizuję wykres, ustawię jakieś poziomy od których bym sprzedawał i pewnie pomału trzeba będzie pod to zagrać.

   1. W zasadzie to od 3 dni szukam miejsca na odsprzedanie części krypto. Budzę się kolejnego dnia i widzę kolejne szczyty. W sumie na tej spekulacji pojechałem już na kwotę 64 XRP (wliczone w aktualny stan portfela). Na innych krypto, które posiadam nie spekuluję póki co. Szczególnie nie ruszam TRX (TRON), ponieważ tutaj kurs akurat za bardzo nie chce podążać za tym co mamy obecnie na BTC. Trudno go wyczuć.

    Sporo osób przewiduje, że gdzieś w okolicy 11.800 – 12/13k na BTC powinno zrobić korektę. Ja upatruję ją już w tym momencie, gdzie jesteśmy obecnie (~11.000) ale nie bardzo jakoś to chcę spadać. Ogólnie to uważam, że jeszcze raz przetestujemy lub zbliżymy się do 6.000 USD. Może nie tak gwałtownie jak to miało miejsce za pierwszym razem, ale systematyczne i powolne opadanie w dół. Oczywiście to tylko i wyłącznie moje prywatne poglądy i sugerowanie się nimi w ciemno nie polecam 🙂

    Ps. Stan portfela z posta (liczba zakupionych kryptowalut) bez zmian. Jedynie dzięki nim pomnożyłem trochę Ripple i TNB (zakupiłem za nie TRON). Nie wliczam do bilansu, ponieważ nie są to krypto zakupione za pieniądze.

 19. Można ponownie zamawiać portfele Ledger Nano S z oficjalnej strony ledgerwallet.com – właśnie otrzymali nową dostawę urządzeń. Wysyłka do takich krajów jak: Polska, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgier, Islandii, Irlandii, Włoch, Kosowo, Łotwy, Litwy, Luksemburgu, Malty, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii jest darmowa.

  1. Od wczoraj ruszył, miałem zakup na 0.91 ustawiony, kupiłem i sprzedałem, bo myślałem że zmyłka. Jednak mam wrażenie, że do góry jeszcze nie pójdziemy – raczej skłaniałbym się ku dołowi.

 20. Kilka moich przemyśleń na temat obecnej sytuacji na rynkach kryptowalut.

  – jesteśmy w bardzo ważnym momencie jeśli chodzi o sam kurs Bitcoina. Ja jednak daję 70% na wyjście dołem niż do góry w dłuższej perspektywie czasu. Mam ustawionych kilka take profitów po drodze na Ripplu (póki co podąża za kursem Bitcoina i nie wydaje się aby w najbliższym czasie miało się to zmienić). Jeśli ktoś chciałby śledzić moje wykresy, jak sobie kreślę ewentualne wsparcia (nie tylko na Bitcoinie ale również na Ripple i paru innych krypto), to zapraszam na mój profil na Tradingview: https://pl.tradingview.com/u/PanInwestor/

  – przyglądam się nowym projektom w które warto by było zainwestować. Za dwa dni (15 Marca ’18) startuje rejestracja do przedsprzedaży ICO portalu KINGUIN. Jest to jedna z najbardziej popularnych platform, gdzie można kupić oryginalne gry. Posiadają oni również swoich reprezentantów na turniejach e-sportowych. Ogólnie sam projekt ICO wygląda solidnie i na pewno coś do niego wrzucę. Zainteresowanych odsyłam bezpośrednio do strony ICO: https://kinguin.io/ Rejestracja przedsprzedaży ICO rusza już w najbliższy czwartek!

  – drugi projekt jest polski. Dotyczy firmy, która chce stworzyć portfel sprzętowy, który będzie obsługiwał sporą liczbę kryptowalut. Więcej na jego temat można poczytać na forum: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=7&t=27816. Obecnie inwestując w ICO projektu, można otrzymać 40% więcej przy zakupie. Firma również się zobowiązuje do wypłat dywidend w przyszłości. Projekt ciekawy, bo będzie można kupić (o ile dojdzie do skutku) zarówno cały portfel jako telefon lub samo oprogramowanie.

  Myślę również o zainwestowaniu paru złotych w krypto TENX(PAY). Jest to projekt, który już działał ale obecnie ma problemy ze względu na wypowiedzenie współpracy od VISA. Zainteresowani znajdą informacje na ten temat w internecie. Póki co wstrzymuje mnie tutaj aktualna cena.

  Od jakiegoś czasu śledzę również MOIN. Tania i mało popularna kryptowaluta (na mało znanych giełdach). Jednak jak usłyszę, że wchodzą na jakąś większą giełdę, to pomyślę bardziej nad jej zakupem 🙂

  Ps. W tym tygodniu na Bitbay wchodzi Ripple gdyby ktoś chciał zainwestować jeszcze 😉

  1. Ruszyła przedsprzedaż ICO Kinguin. Jednak jest mały szkopuł – minimum inwestycji to kolejno 0.4 BTC / 5 ETH / $5000 / €4000. Sporo pieniędzy jak na przedsprzedaż. Może w normalnym terminie będą to mniejsze kwoty.

 21. Interesujący temat. Powiem szczerze, że nie interesowałem się tym wcześniej ale ten post mi dużo wyjaśnił.

 22. Dzisiaj dokupiłem kryptowalutę IOTA (MIOTA) po kursie $1.18 za kwotę 215 złotych. Ogólnie patrząc na wykresy, to po sporych spadkach w ostatnim tygodniu może (ale nie musi) odbić Ripple, Tron, Game, ETH. IOTA jeszcze dokupię. Projekt bardzo ciekawy i warty uwagi.

 23. Parę słów ode mnie: środki pieniężne które miałem że sprzedaży innych kryptowalut właśnie użyłem na zakupy (w większości na Ripple). Również uważam, że jest to już pomału poziom gdzie można wstępnie szukać miejsc do ewentualnych zakupów. Dzisiaj wysyłam kolejne środki na giełdę i będę szukał ciekawych miejsc na powiększenie portfela blogowego.


  update

  Zapomniałem napisać, że jeszcze dokupiłem TNB. To tak do ogólnej informacji, gdyby ktoś czasem podążał za moimi decyzjami 😉

  Oczywiście biorę pod uwagę nawet spadek Bitcoina poniżej 6k USD i nie wykluczam, że jeszcze odsprzedam to co kupiłem dzisiaj i odkupie nieco niżej. Kupiłem w tym miejscu trochę na czuja z nadzieją na większe odbicie i kolejny dopiero kolejny spadek pogłębiający. Jak nie odbije to odsprzedam prawdopodobnie jeszcze i poszłam nowego miejsca na ponowny zakupu.

  1. Czyli uwazasz ze to jest jeden z lepszych momentow na zapakowanie sie? tak to zrozumialem. ja nie mam czasu sledzic wykresow i grac codziennie a chcialbym kupic wiecej i zapomniec…

   1. Ja kupiłem i zamroziłem te środki na portfelu offline. Jak spadnie to dokupię za nowe fiaty. Ciężko powiedzieć czy to jest TEN idealny moment na zakup. Kurs spadł już sporo ale również sporo jeszcze może polecieć. Fajnie byłoby kupić idealnie w dołku ale to wymaga ciągłego śledzenia wykresu. W dodatku mam wrażenie, że kurs na Ripple nie za bardzo ma ochotę już lecieć a przynajmniej nie tak gwałtownie jak to miało miejsce wcześniej w odniesieniu do Bitcoina. No i przypominam, że ja BTC nie kupuję – jedynie inne kryptowaluty ale miejsce ich zakupu podpieram sytuacją na Bitcoinie – to tak aby była jasność w temacie 🙂

    1. Wracając jeszcze do Ripple. Przebiliśmy największy dołek od ostatniego ATH na poziomie .057290 na Bitfinex. Obecnie nie widzę tutaj już żadnego wsparcia, gdzie kurs mógłby się zatrzymać. Obecnie odbiliśmy się od ATH z 12 Grudnia ’17. Kolejny, ewentualny poziom wsparcia widzę dopieroooo na 0.28127. Wątpię abyśmy aż tak głęboko polecieli. No chyba, że będzie to powolne i męczące opadanie kursu a nie tak gwałtowne jak miało to do tej pory od ostatniego ATH. Zatem obecny przedział cenowy uważam za dobry na ewentualne zakupy.

 24. I jeszcze jedna ważna informacja. Dzisiaj o 16 naszego czasu zamykają się ostatnie futuersy z grudnia. Są zatem duże szanse, że już od 15 zaczną się większe ruchy w górę bądź dol. Bądźcie czujni!

 25. Wskazówka odnośnie dzisiejszego kursu BTC:
  Patrząc na wykres Bitcoina, to dzienna póki co ze znikomym knotem od dołu. Bardzo rzadko się tak zdarza aby dzienna zamknęła się z takim wynikiem. Świeczka zamyka się o 01:00 naszego czasu, więc jeszcze parę godzin do końca pozostało. Zatem obstawiam, że dotkniemy ostatniego dołka na poziomie ~7240 ( Bitfinex) lub go nieco pogłębimy i odbijemy trochę (pewnie z dobre $300).

  1. Raczej ostatnio trochę mniej w kontekście ciągłej korekty 😉 Jednak nie zmienia to faktu, iż można cały czas zwiększać swoje zasoby coinów.

   Zrobiłem kolejną aktualizację wpisu. Obecnie jestem wyprzedany na Ripple z nadzieją na kolejne dołki. Kursy zakupu przy ewentualny wybiciu ustawione na $0.84602 + nowy kapitał w kwocie 2.200 zł (nie wliczyłem jeszcze do wpisu, ponieważ fizycznie nie kupiłem nim jeszcze nic). Jeśli natomiast kurs nie pójdzie na południe, to będę systematycznie obniżał ewentualny poziom zakupu tej kryptowaluty. Poziomy wyjdą w trakcie o czym poinformuję.

 26. Obniżyłem pułap do zakupu na $0.66199 i po paru minutach zakup został zrealizowany. Nie sądziłem że odbije tutaj tyle do góry. Obecnie kurs nieco niżej ale trzymam. Kurs Bitcoina odbił dokładnie na 0.5 zniesienia Fibonacciego mierzonego od dołka z 1 kwietnia do szczytu z 5 Maja. Wydaje się, że tutaj odbije trochę (i będzie być może ponownie atak na 10k) lub po wzrostach (liczę do około ~$8600) polecimy jeszcze niżej. Na tę chwilę trzymam kupione Ripple i czekam na rozwój wydarzeń. Nie będę realizował zysków jak pójdzie do góry, ponieważ skłaniam się jeszcze ku pogłębieniu spadków. Rozważam ich ponowną sprzedaż po cenie zakupu (stracę jedynie na fee od transakcji). Dam znać co postanowię jak się wyklaruje trochę bardziej sytuacja z kursem 🙂

  Miłego weekendu!

  1. Dzięki za wskazówki – pomagają przy podejmowaniu decyzji i wyznaczaniu pułapów!!! Świetny blog i cała zawartość – trzymaj tal dalej!!!

   1. Nie ma za co 🙂

    Wczorajsze wybicie na Bitcoinie było bardzo dziwne. Wydaje się mi, że komuś nie na rękę byłyby obecnie spadki. Do póki nie wybije jeszcze raz do góry, to można to też rozważać w kontekście bulltrapa (pułapki dla kupujących w tym momencie). Sprzedałem po $0.71559 i czekam. Obawiam się jednak, że mogłem zbyt szybko zrealizować zyski. Czas pokaże jak zawsze 🙂

    1. Kurs pomału powraca pod moją sprzedaż wcześniejszą na poziomie $0.71559. Jednak ten poziom mi trochę tutaj nie bardzo pasuje na zakup. Zlecenie przesunę trochę wyżej na $0.72559 ale z tym zastrzeżeniem, że cena Bitcoina musiałaby przekroczyć pułap ~$8900. Wówczas jestem skłonny uwierzyć, iż będzie możliwość ponownego ataku na $10k.

     Obecnie przymierzam się do poważnego zakupu TRON(TRX). Przewiduję na nim sporych wzrostów w niedalekiej przyszłości. Polecam zapoznać się z informacjami na ich oficjalnej stronie: https://tron.network/?lng=en

     Dodatkowo wykres dla Game Credits (GAME) już dosyć mocno uległ wypłaszczeniu, więc również i tutaj można szukać pozycji do zakupu. Coś delikatnie na HODL Term poszukam. Obecnie kurs oscyluje w okolicy 5 złotych.

     Po podliczeniu 5 miesięcznego tradingu wychodzi na tę chwilę zysk: +9% od kapitału.

 27. Wpłaciłem kolejne 6 000 na giełdę. Za całość (nowy depozyt + stare środki) kupiłem 6007 sztuk Ripple po kursie $0.58202. Liczyłem po cichu, że tutaj odbije kurs nieco. Póki co się tak stało. Jednak ciągle mam wrażenie, że to nie koniec jeszcze spadków. Dlatego od razu utworzyłem zlecenie sprzedaży po tym samym kursie co kupiłem.

  Dodatkowo zaopatrzyłem się w kolejne 559 sztuk TRON. Kupiłem praktycznie po identycznym kursie co poprzednim razem. Większość nich mam na Binance, jednak 994 sztuki mam na Bitfinexie. Muszę pomyśleć jak je wytransferować (obecnie są limity na minimum $250 wartości).

  Edit. Jednak mogłem wytransferować na inny portfel liczbę 994 z Bitfinex. Raz w tygodniu można zlecić jedną, poniżej limitu wypłatę 🙂

  Edit 2. Jeśli kurs poleci jeszcze do dołu, to myślę, że większe odreagowanie możemy szukać na poziomie ~$7200 (Fibo 0.78 od ostatniego szczytu z 5.05) lub ~$6900 (linia trendu wzrostowego mierzona po dołkach 5.02 i 31.03). Jak to nie zatrzyma obecnych spadków, to lecimy zapewne sporo niżej (inne altcoiny najpewniej też mocno polecą).

  Wpis zaktualizowany.

  1. Lukasz dzieki za kolejne informacje na temat jak kurs moze sie poruszac. pomaga mi to podjac decyzje. obecnie mam 17% do przodu. kupilem tez trona. cos jeszcze proponujesz?

   1. Nie ma sprawy i gratuluję obecnego wyniku Tomaszu!

    Pisałem w poprzednim komentarzu, że jak kurs na Ripple spadnie do poziomu mojego zakupu, to odsprzedam. Nie odsprzedałem. Obecne ruchy na BTC mnie nie przekonują. Zatem stan portfela się nie zmienił.

    Ponadto sporo czytam o nowych projektach i mam parę na oku. Niebawem napiszę więcej informacji na ten temat.

 28. Kilka słów o obecnej sytuacji. Tak jak pisałem w poprzednim komentarzu, nie sprzedałem. Przetrzymałem spadki i kurs obecnie na Ripple wrócił powyżej mojego ostatniego zakupu. Bacznie obserwuję sytuację na Bitconie, ponieważ jeśli kurs nie przebije dosyć pewnie poziomu ~$7750 to obawiam się, że jednak polecimy jeszcze do dołu. Potrzymam wszystkie krypto jakie mam (nawet do stratnej pozycji jeśli by kurs kontynuował kierunek na południe) ale gdzieś je wyprzedam po drodze. Wstępnie na Ripple obstawiam poziom 0.58202 a na TRONie jeszcze nie wiem. Bardzo ważny moment jak kurs się zachowa.

 29. Mały update do wczorajszego komentarza: wyjście dołem i przebicie poziomu $7380 będzie dla mnie sygnałem do kolejnych spadków na BTC co na pewno przełoży się na inne krypto. Wówczas będę próbował sprzedać Ripple. Myślę, że może się udać w okolicy ostatnich zakupów.

  1. ciezko przewidziec ruchy bitcoina ostatnio. widzialem juz dolek na 6900 6800 a tu kupa, wybilo wczesniej. wg mnie poleci do dolu zaraz

 30. Poziom $7380 wybiło ale niestety lokalny trend się nie odwrócił. Poza tym dzisiaj rano XRP się napompowało trochę na północ i już jest w granicy $0.70. W zasadzie to myślałem początkiem poprzedniego tygodnia, że tydzień będzie na zielono ale trochę zbyt emocjonalnie do tego podszedłem i się wyłamałem. W tym tygodniu jestem nastawiony na kolejne spadki i pod to ewentualnie będę zagrywał. TRONa nie ruszam. Co kupiłem to już trzymam. Pozostaje utrafić jakiś sensowny poziom na XRP 🙂

 31. Niedzielne spadki BTC o 10% sprawił, iż również kurs Rippla osiągnął mój poziom zakupu (6044 szt. po kursie $0.58400). Nie miałem założonej pozycji na zakup po tym kursie, dlatego zmuszony byłem w miarę na bieżąco śledzić wykresy. Na tej podstawie doszedłem do wniosku, iż przy ostatnich spadkach kurs Rippla nie leciał już tak szybko i gwałtownie jak wcześniej i być może jesteśmy gdzieś na poziomach, które nie będą się tak bardzo pogłębiały nawet przy sporych spadkach na Bitcoinie. W związku z tym wstępnie zaznaczam, iż przymierzam się do HODLowania tej krypto na jej obecnym etapie. Oczywiście nie jest wykluczone, że jestem w błędzie i poleci sporo ale wówczas na niższych poziomach dopłacę trochę jeszcze kapitału na giełdę i dokupię jej więcej.

  TRONa nie ruszam. Nic nie sprzedałem, nic jeszcze nie dokupiłem ale podobnie jak w przypadku XRP, tutaj również coś dokupię jeśli cena spadnie do przedziału 500-300 satoshi.

  Na koniec moje przemyślenia na temat samego Bitcoina i jego przyszłości. Po głowie chodzą mi dwie możliwości:
  1. Obecna korekta jest największą korektą od początku Bitcoina. Zatem jego cena może naprawdę polecieć BARDZO NISKO (mowa nawet o pułapie kilkuset dolarów). I miałoby to sens, ponieważ na takich poziomach 'ulica’ mogłaby odnieść wrażenie, iż jest to cena jaką jest w stanie zapłacić za 'internetowe złoto’.
  2. To co mamy obecnie, to korekta ostatnich tylko wzrostów, która nie będzie tak szeroko rozłożona w czasie jak to miało w przypadku poprzednich baniek. Wg mnie zakończy się ona już niebawem i zaczniemy robić nowe szczyty. A spowodowane jest to tym, iż rządy zaczynają przyglądać się coraz bardziej Bitcoinowi i kryptowalutom, więc pozostaje niewiele czasu do tego aby ponownie napompować ceny (czyt. zarobić jeszcze raz) zanim pojawią się regulacje i obostrzenia.

  Sam nie wiem który scenariusz bardziej do mnie przemawia. Dlatego też na tych obecnych poziomach już pomału będę się zaopatrywał w kryptowaluty i ewentualnie 'ciął straty’ jeśli będą sygnały iż może to pociągnąć faktycznie mocno na południe.

  Chętnie też posłucham Waszego zdania na ten temat oraz własnych teorii 🙂

 32. Bardzo dobry blog, sporo mi daje jesli chodzi o krypto waluty. Tylko teraz nie wiem co robic, kupic juz czy czekac jeszcze??

 33. Firma Ledger poinformowała, iż można kupić już u nich ten portfel z dużym wyświetlaczem ( Ledger Blue). Mają ich tylko 10 tysięcy sztuk, więc jak ktoś się przymierzał do zakupu to zalecam się pośpieszyć 🙂

  Wracając do tematu kryptowalut: cały czas czekam aż TRON jeszcze poleci (co najmniej poniżej 500 satoshi), to wówczas rozważę jego dokupienie 🙂 Ogólnie wielka nuda na rynkach, więc też na siłę nic nie piszę 🙂

 34. czolem bitcoin odbija ripple tez i inne krypto tylko ten tron cos slabo. myslisz ze warto kupic poki nie wybil jeszcze?

  1. Ciężko powiedzieć jak się potoczy dalej kurs ale póki co altcoiny tracą do Bitcoina. Ja właśnie wysyłam pieniądze na giełdy i będę szukał kolejnego pułapu do dołożenia do swojego portfolio jeszcze trochę altcoinów 🙂

  1. Kurs na Ripple mocno wypłaszczony. Można tutaj szukać pozycji na wybicie niedługo na północ. Sam czekam na przelew na giełdę i coś dokupię o ile zdążę jeszcze 😉

 35. Tak jak pisałem wcześniej, obecne poziomy są dobre do ewentualnego doinwestowania. Osobiście wpłaciłem 3000 zł i kupiłem:
  1. XRP w ilości 1135 sztuk po kursie $0.32637 na łączną kwotę 1360 złotych
  2. TRON w ilości 16622 sztuk po kursie $0.0245 (a dokładnie 385 Satoshi) na łączną kwotę 1650 złotych.

  Nie jest wykluczone, że jeszcze wszystko poleci do dołu (a może już nigdy nie wróci do ostatniej bańki). Ja jednak zaryzykuję i na tę ewentualność wpłaciłem sobie jeszcze trochę środków na giełdy. O ewentualnych poziomach kolejnych wejść jak zawsze będę tutaj informował. Zobaczę jeszcze ale być może kolejne środki pójdą w inne kryptowaluty niż XRP i TRN 🙂

  Trzymajcie się i nie dajcie się ponieść emocjom!

 36. Przymierzam się do zakupu NIMIQ (NIM). Można go dostać na giełdzie Nimex. Złożyłem zlecenie zakupu po 0.00000550 ETH. Dam znać co i jak gdy zlecenie się wypełni. Więcej o tej kryptowalucie poczytacie na http://www.nimiq.com.

  Ps. Chodziło mi po głowie od jakiegoś czasu NANO i Wanchain. Oba przegapiłem 🙁 Czekam, bo może jeszcze polecą na południe 🙂

 37. Dziekuje za mega wpis o kryptowalotowych inwestycjach. Sama również pomalu uzupełniam swój portfel o nowe altcoiny i czekam cieprliwie na lepsza przyszlosc. Pozdrawiam wierna czytelniczka bloga Marta

 38. Wrzuciłem kolejne 1 000 zł na giełdę NIMEX i poustawiałem trochę asków, które pomału się wypełniają, co na bieżąco uzupełniam we wpisie. Zamierzam nimi handlować i pomnażać obecny kapitał. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

  Ripple pomału odreagowuje na północ. Bitcoin również się buja w okolicy 6 100 ~ 6 500. Dużo osób oczekuje tutaj pogłębienia spadków, ale kto siedzi dłużej w kryptowalutach, ten dobrze już wie, że większość z reguły się myli 😉 Czas pokaże, czy obecne rejony były najniższymi przed kolejnymi wzrostami czy to może tylko zasłona dymna przed kolejną krwią 😉

  1. Faktycznie jest taki konkurs 🙂 Kto nie ma konta, to może go sobie szybko i sprawnie założyć z tego linku → Bitbay.

   Wracając do samego tematu kryptowalut. Tak sobie patrzę na wykres kryptowaluty GameCredit (GAME) i coś czuję, że niebawem może odbić na północ. Wykres mocno się spłaszczył. Przelewam pieniądze na giełdę i mam nadzieję, że przed ewentualnym wybiciem zdążę go jeszcze trochę zakupić 😉 Obecna cena to około $0.17 oraz zł0.62 na Bitbay.

 39. Czołem kryptowaluciarze!

  Zrobiłem małe podsumowanie inwestycji długoterminowych. Po raz pierwszy od 10 miesięcy pojawił się zysk na długoterminowych altcoinach (w stosunku do fizycznie zainwestowanej kwoty 15 0850 zł (+12,48%), ale od sumy posiadanego kapitału mam jeszcze mały minus (-3,72%). Wszystkiego zasługą jest Ripple, który obecnie pokrył straty z innych kryptowalut. Pomogło również umocnienie się dolara w stosunku do złotówki, ponieważ kursów nie biorę z polskich giełd lecz z zagranicznych.

  Co do samej sytuacji na rynku, to wygląda to trochę na strefę akumulacji. Gdzieś z tyłu głowy mam jeszcze świadomość, że to może polecieć do dołu. Trzymam więc rękę na pulsie i patrzę co się będzie działo. Jednak uważam, że obecne poziomy (o ile korekta na Bitcoinie nie jest korektą od początku jego istnienia) są dobrym miejscem na wejście. Przemawia za tym fakt, iż nie mamy już dużych wahań kursu, pomału się stabilizuje. Oczywiście nie mam złotej kuli i nie znam przyszłości, ale obecnie myślę o doładowaniu jeszcze trochę gotówki i większym zakupie kolejnych kryptowalut.

 40. Przymierzam się z kolejną partią zakupów Ripple przy poziomie BTC ~$3600 +/- $100. Ewentualnie będzie to Litecoin (w zależności która krypto straci najwięcej na wartości do tego czasu) 🙂

 41. Super wpis i blog. Podziwiam cie ze tak wytrwale siedzisz w tych krypto walutach. Ja kupilem dzis troche ripple i btc i zamierzam juz je trzymac. Za niedlugo lecimy do gory.

  1. Witaj w klubie kryptowalutowiczów 😉

   Skoro mieliśmy wczoraj Black Friday, to skorzystałem na przecenach i dokupiłem 26.65 Litecoin po kursie 119.50 zł. Nie wykluczam, iż jeszcze spadki mogą się nieco pogłębić, ale więcej wskazuje na chociaż minimalne odbicie od tego poziomu:
   – w skali 3d mamy już 6 świec czerwonych z rzędu na Bitfinex
   – w skali miesięcznej to już 4 miesiąc z rzędu na czerwono
   – dużo osób na portalach społecznościowych oraz Youtube wieści spadki do ~$1000.

   Skoro dużo osób czeka na pogłębienie spadków, to jest bardzo duża szansa, że będzie odwrotnie i polecimy na północ. Dodatkowo czerwona świeca z tego miesiąca jest bardzo długa i szczerze w to wątpię, aby się zamknęła na niższym poziomie lub pociągnęła kolejną jeszcze niżej. Zielona jest już tuż tuż za rogiem 🙂

   Podsumowując: kto myśli o zakupach, to obecne poziomy wydają się być bardzo lukratywnymi poziomami. Nie zdziwię się, jeśli obecne kilka dni są akumulacją przed konkretnym wybiciem na północ. Oczywiście warto po zakupach ustawić sobie Stop Lossy w razie gdyby się okazało, że jednak się mylę i lecimy niżej. Jednak ich margines powinien być na rozsądnym poziomie i należy później trzymać rękę na wykresie aby w razie zmiany trendu zdążyć jeszcze się odkupić na dobrym poziomie.

    1. Nie sprzedałem, ponieważ LTC nie spadł tak drastycznie w stosunku do BTC. Póki co trzymam go dalej. Wydaje się, że jesteśmy na etapie zwątpienia w ten rynek przez innych uczestników, co w połączeniu z ostatnimi spadkami daje szansę na jakieś odreagowanie. A jeśli jeszcze nie czas na odreagowanie, to w okolicy ~$3200 powinno to nastąpić. Co jak co ale odreagowanie czuć za rogiem 🙂

  1. Rozumiem Twoją opinię. Obecnie jest to mało opłacalne, bo od prawie roku lecimy do dołu. Jednak dla cierpliwych, inwestycja w kryptowaluty może się okazać kolejny raz bardzo zyskowna 😉 Warto się nad tym zastanowić.

 42. Ciekawy artykuł.

  Myślę, że kryptowaluty należy obecnie potraktować jako inwestycja długoterminowa. Nie napiszę tu nic odkrywczego, ale w tym przypadku warto po prostu ulokować te środki, które jesteśmy w stanie stracić bez większego uszczerbku na naszym majątku 🙂

  Pozdrawiam.

  1. Ewentualnie jeszcze można spekulować krótkoterminowo, ale to dla osób posiadających czas i chociaż minimalną wiedzę na temat tego rynku 🙂

   Czas na małe info. Wczoraj sprzedałem część kupionych wcześniej LTC (11.65), więc zostało mi ich tylko 15. Za sprzedaną ich część kupiłem 4915 GAME (GameCredits) po kursie 0.28 PLN na Bitbay. Kurs jest bardzo mocno już spłaszczony, więc gdy przyjdzie odbicie, to może być ono całkiem niezłe 🙂 GAME dołączam jako inwestycję długoterminową a LTC jeszcze przytrzymam na chwilę pod spekulację krótkoterminową lub sprzedam z delikatną stratą, gdy będzie kurs dalej nurkował.

 43. Na longterm dokupiłem na Binance token IOST (Internet of Services Token) w liczbie 93.620 sztuk po kursie 0.00000125 BTC za kwotę 1600 złotych. Ten token obserwowałem już kilka miesięcy i wywarł na mnie naprawdę duże wrażenie. Przede wszystkim tempo w jakim są pokonywane jego kolejne etapy opisanie w roadmap. Na początku 2019 roku zostanie wydany ich własna kryptowaluta. Token można przechowywać przy użyciu Ledger Nano S we współpracy z MyEtherWallet.com.

  Więcej o tym projekcie można przeczytać na stronach:
  1. https://iost.io/ – oficjalna strona
  2. https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=45&t=30897&p=542051&hilit=iost#p542051 – wątek na forum.bitcoin.pl

  Parę przemyśleń co do kursu Bitcoina. Obecnie mamy piąty miesiąc z rzędu na czerwono. Gdy zerkam na dane historyczne, to nigdy nie było jeszcze tak wielu czerwonych z rzędu. Oczywiście nie twierdzę, że nie zrobimy nowego ATH na czerwonych miesięcznych, ale statystycznie na to patrząc, to raczej upatrywałbym tutaj zielonej do końca grudnia niż kolejnej czerwonej (65% do 35%). I nie przeczę, że nie zrobimy nowego low, ale w ostatecznych rozrachunku jak kurs odbije, to zieloną jeszcze może domknąć na koniec miesiąca 😉

  I tak sobie myślę, że dobrym momentem na odbicie będzie okres świąt, gdzie przelewy na giełdy będą szły dłużej niż zawsze, większość ulicy będzie wyzerowana z pieniędzy po zakupach świątecznych oraz nastroje względem kursu Bitcoina również nie będą ich zachęcać do ponownego wejścia. Pociąg może ponownie większości osób odjechać 🙁 Warto zatem się zastanowić nad transferem środków na giełdę na okres świąteczny w razie gdyby faktycznie moje 'proroctwo’ się miało spełnić 😉 Oczywiście pamiętajcie o tym, iż trzymanie jakichkolwiek środków na giełdach nie jest bezpieczne!

  Ps. LTC sprzedałem i kupiłem właśnie IOST. Czas pokaże, czy była to trafna decyzja 😉

  1. Wychodzi na to że dobrze zrobiłeś sprzedając ltc bo spada ostro w porównaniu do tych innych krypto co kupiłeś. Ja załadowany już pod korek i czekam na wzrosty

 44. Jakie pary krypto polecacie? Tematy powiązane z bitcoinem czy mniej znane? Mam w sumie teraz 25 par krypto w systemie XTB. Chciałem spróbować z takimi dla mnie całkowitymi anonimami – jakie macie doświadczenie z innymi krypto?

  1. W sumie to bez znaczenia, co zostanie Ci polecone, ponieważ 99% altcoinów jest ciągniętych przez lidera rynku krypto 😉 Zrób sobie research i podejmij decyzję samemu – wówczas do nikogo nie będziesz mieć pretensji 😉

 45. Tron wywalil do gory ładnie. Widze ze na nim juz nieco zarobiles w tym momencie. Ja poczekam na to jak ten ostatni wzrost skorekci i tez sie doladuje. Co myslisz o cardano??

  1. Przymierzałem się do Cardano ale jeszcze poczekam trochę.

   Mały update:
   – Nimexx.app zawiesza działalność. Zatem wszystko z ich giełdy wypłaciłem i wrzucam w long term portfel. Łącznie tej kryptowaluty posiadam 317 520 NIM. Wpis został zaktualizowany o tę informację.

 46. Ja się trochę boję bo te kryptowaluty to dla mnie troche grząski grunt i nie jestem pewna czy dobrze w to inwestować. Na początku był wielki szał i dużo osób zarobiło. Ja aktualnie myślę o dochodzie pasywnym. Konkretnie chodzi mi o Forex i robotach stworzonych do tych inwestycji. Słyszałeś może o tym ? Ja czytałam na razie o tym i bardzo mnie to zaciekawiło. Jak się na to zapatrujesz ?

  1. Inwestycje w kryptowaluty są ryzykowną formą inwestowania. Nie zaprzeczam temu. Jednak ewentualne profity są wg mnie warte podjęcia tego ryzyka. Na forex też handluję. Jeśli są osoby zainteresowane tym tematem, to dajcie znać – może stworzę jakiś osobny wątek i będziemy tam się wymieniać informacjami na ten temat 🙂

  1. Być może to kumulacja 🙂 Powtórzę to raz jeszcze – obecne poziomy cenowe na praktycznie wszystkich kryptowalutach są bardzo przystępne. Warto rozważyć zainwestowanie w tych rejonach.

 47. Czas na małe podsumowanie z ostatniego miesiąca. Dzięki zakupom dokonanym w ostatnim czasie i wzroście wartości poszczególnych kryptowalut, obecnie zysk na całym portfelu kształtuje się na poziomie ponad 30%. Jednak największe poczynione dotychczas inwestycje (w XRP oraz TRON) nie przynoszą jeszcze zysków. Nowe zakupy takich altocinów jak GameCredits oraz IOST i NIMIQ swoim wzrostem wartości zniwelowały dotychczasowe straty. Jeśli utrzyma się obecny poziom cenowy a niedaleka przyszłość przyniesie kolejne wzrosty, to będzie tylko lepiej 😉 Czas pokaże. Wpis został zaktualizowany 🙂

 48. witaj. dzieki za wipis. kupowalem jak pisales ze jestesmy juz bardzo nisko od ath i dziekuje ci za ta wskazowke. poki co sporo do przodu. dziekuje bardzo

 49. Myślę, że korzystanie z BitBay może się opłacić. Jeśli mamy umiar i zdrowy rozsądek to na pewno warto zainwestować w kryptowaltury.

  1. Pisałem o tym parę miesięcy temu, że były dobre poziomy do wejścia. Oczywiście jeszcze jest szansa, ale poczekałbym na jakąś lokalną korektę na Bitconie. Na innych altcoinach to już ten czas, aby wejść. Są barrrrdzooooo nisko. A co do Bitbay, to szkoda, że nie dodają większej liczby kryptowalut. Dla początkujących giełda jest OK.

 50. Kurs Bitcoina na giełdzie Bitbay właśnie osiągnął pułap 50.000 złotych. Większość altcoinów jednak spada, dlatego też szukam okazji na ich zakup po dobrych cenach. Skusiłem się ponownie na IOST po 108 satoshi. Jednak ten zakup będę starał się traktować bardziej pod spekulację niż long term. Natomiast do portfela long term dokładam Lisk 100 sztuk po kursie 8.0 zł.

  Stan portfela został zaktualizowany i obecnie jego wartość wynosi prawie 50% na plus (dzięki kursowi Bitcoina). Jeśli zakupione altcoiny odpalą i również wywindują cenę, to mogą być fajne zyski w przyszłości 🙂

 51. W dniu 29.10 zainwestowałem kolejne 3230 złotych i kupiłem następujące kryptowaluty:
  – GAME po 0.08 zł (20294 szt.) za kwotę 1630 zł
  – TRX po 0.09 zł (17701 szt.) za kwotę 1600 zł

  Raczej pod long-term ale nie wykluczam zrobić na nich małego tradingu po jakimś czasie.

   1. Tak zamierzałem wczoraj zrobić, ale ustawiłem za małe fee przy transferze pozostałych GAME z portfela, bo Bitbay potrzebuje 170 potwierdzień z sieci zanim będą one dostępne do handlu. Dzięki temu przegapiłem moment sprzedaży po 0.30 zł i dlatego odpuściłem ich sprzedaż. RSI na 1D mocno przegrzane, więc liczę na trzymanie obecnych poziomów lub dalsze spadki. Wóczas poprzednim kapitałem odkupię się na niższych poziomach 🙂

  1. No dołek mamy sporo niżej od obecnych poziomów i ja się utwierdzam w przekonaniu, iż pomału będziemy ruszać na północ.

   Dziś za sprzedane GAME kupiłem 17.86 Litecoina po kursie 179.05. Nastawiam się tutaj na daytrading i nie wykluczam, iż jeszcze je sprzedam i odkupię GAME niżej (o ile jeszcze spadnie). Obecnie trzymam LTC i czekam na rozwój wydarzeń. A kupiłem go dlatego, iż począwszy od 1h do 1d mamy mocno przegrzane RSI, więc odbicie jest już blisko.

   1. Fajny dziennik krypto. Sam sie zainteresowalem niedawno i przeczytalem wszystko co tu napisales. Jest kryzys trzeba kupowac. Jaka gielde polecasz na poczatek z obsluga pln lub euro?

  1. Historia pokazuje, iż Bitcoin po przebiciu swojego poprzedniego ATH potrafił urosnąć jeszcze co najmniej kilkukrotnie. Nikt nie wie czy się stanie identycznie w tej sytuacji czy nie. Spróbuj może się zainteresować innymi krypto walutami na początek. Ja do swojego portfolio obecnie przymierzam się do zakupu raz jeszcze LISK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *