Inwestycje w kryptowaluty, czyli o tym jak “ograć” Bitcoina i zarobić (daj Boże) jeszcze więcej na altcoinach lokując dużo mniejszy kapitał z nadzieją, na lepsze zyski w przyszłości, przy jednocześnie w miarę umiarkowanym ryzyku utraty kapitału

Ten artykuł przeczytasz w ciągu 13 minut

Inwestycje w kryptowaluty nabierają coraz większego rozpędu. Jak pokazują statystyki wyszukiwarki Google, tą formą inwestowania pieniędzy interesuje się już więcej osób niż złotem. A jeszcze 10 lat temu nikomu z nas się nie mieściło w głowie, że może być coś droższego na rynkach przeznaczonych do handlu niż złote kruszywo. Bitcoin pokazał, że technologia blockchain ma przyszłość i może mieć wiele różnych zastosowań w kolejnych latach. Nie tylko w kwestiach związanych z płatnościami. Jeśli na Bitcoinie dotychczas nic nie zarobiłeś, to nie jest za późno aby osiągnąć nawet lepsze wyniki inwestując na pobocznych kryptowalutach, potocznie zwanymi altcoinami.

Wszystkie informacje zawarte na blogu stanowią własność jego właściciela i nie mogą być rozpowszechniane bez jego zgody. Przedstawione programy wraz z opisami stanowią jedynie element informacyjny, w żaden sposób nie gwarantują generowania zysków jakie zostają osiągane przez autora oraz są wyłącznie wyrazem jego osobistych poglądów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor bloga w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności oraz szkody wynikłe z utraty środków finansowych przez osoby trzecie. Wypowiedzi czytelników bloga oraz ich komentarze są ich własnością. Autor bloga nie bierze odpowiedzialności za ich treść oraz formę.

Wpis ten jest kontynuacją postu z 24 Lipca 2017 roku, gdzie zadeklarowałem się opisać po kolei własne sposoby inwestowania w internecie. Zgodnie z obietnicą publikuję pierwszą metodę inwestycji w internecie. Wszystko co opiszę poniżej jest moim prywatnym spojrzeniem na kwestię inwestycji w kryptowaluty na przestrzeni kilku ostatnich lat. W żaden sposób nie daję gwarancji, że przedstawione przeze mnie przemyślenia i typy sprawdzą się w rzeczywistości. W głównej mierze bazuję na informacjach z zagranicznych for oraz swojej intuicji. Inwestycje w kryptowaluty były, i będą obarczone wyższym ryzykiem utraty zainwestowanych środków niż w przypadku lokat bankowych czy złota. Ja to ryzyko świadomie i dobrowolnie podjąłem parę lat temu w kontekście ewentualnych zysków jakie można wygenerować. I myślę, że to by było na tyle jeśli chodzi o wstęp. Zapraszam do przeczytania całego wpisu aby chociaż zapoznać się z tym tematem. Zasiać ziarno zawsze można a co się z niego wykluje, to czas pokaże 🙂

 

Początek

Pomysł na inwestowanie w kryptowaluty inne niż Bitcoin, narodził się u mnie już parę lat temu. Jednak dopiero od niecałego roku tak naprawdę to wszystko ruszyło na poważnie. Sytuację odmienił właśnie Bitcoin, którego cena została napompowana do wydawać by się mogło niewyobrażalnego poziomu. To dzięki temu coraz więcej ludzi o nim usłyszało a część z tych osób podjęło temat ogólnie kryptowalut.

Aktualna cena za Bitcoina sprawia, że ludzie szukają alternatyw. Nie każdego już stać na tak drogą ‘zabawę’. I chociaż można kupić część Bitcoina, to wiele osób wolałoby posiadać go chociaż w całości (liczbie sztuk co najmniej 1). Dlatego na rynku powstają nowe kryptowaluty. Wiele projektów, które się tworzy bazuje na rozwiązaniu blockchain. Oczywiście wiele z nich jest tworzonych do spekulowania i szybkiego zarobienia pieniędzy. I ja również tak to traktuję. W sumie to są może ze 2-3 projekty, które mają szansę na zaistnienie w realnym świecie. Reszta to tzw. ‘śmieciowe kryptowaluty’. I to na nich w dużej mierze próbuję zarabiać 🙂

 

Wybór odpowiednich kryptowalut

W momencie pisania tego wpisu (początek Grudnia ’17) na rynku istnieje grubo, ponad 1000 altcoinów. Jak zatem wybrać te, które mogłyby nam przynieść profity? Ja używam do tego celu witrynę coinmarketcap.com. Na stronie głównej jest lista 100 najpopularniejszych altcoinów obecnie na rynku. Raz na jakiś czas przeglądam sobie statystyki każdej z nich i jeśli jakaś kryptowaluta zaciekawiła mnie na tyle, żeby przyjrzeć się jej bliżej, to szukam więcej informacji o niej. Z reguły najświeższe informacje znajduję na www.forum.bitcoin.com, www.forum.bitcoin.pl oraz blogach.


wykres popularności innych altcoinów / źródło: www.coinmarketcap.com

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy dana kryptowaluta jest już na giełdach. Wiele z nich ma ten problem, że możliwość handlowania odbywa się jedynie na jednej giełdzie. A to nie jest dobrym znakiem w mojej ocenie. Zatem przynajmniej 2, 3 różne giełdy muszą posiadać daną kryptowalutę zanim podejmę decyzję czy warto się nią dalej interesować.

Przeważnie szukam takich walut, których cena jest naprawdę niska. W takich przypadkach wystarczy, że wzrośnie o parę centów i już jest fajnie. Jednak nie zawsze kryptowaluty, które mnie zainteresują są o niskiej wartości. Nie jest to powód do tego aby się nią dalej nie zainteresować.

 

Wybór odpowiedniej giełdy do zakupu

Po przejrzeniu listy alternatywnych altcoinów przychodzi czas ich zakupu. Ale zanim tego dokonasz należy sprawdzić, która giełda oferuje taką opcję. Nie wszystkie giełdy obsługują każde mniej popularne kryptowaluty. W sumie to jest ich niewiele. Jak zatem sprawdzić na jakiej giełdzie znajdziemy pożądaną przez nas kryptowalutę? Bardzo prost przy użyciu strony coinmarketcap.com. Wystarczy, że po wybraniu na tej stronie odpowiedniej kryptowaluty klikniesz w zakładkę MARKETS:

Poniżej pojawi się lista aktualnych giełd, na których istnieje możliwość zakupu i sprzedaży wybranej krytptowaluty. Największą płynność mają te giełdy, które są na samej górze. Staraj się wybierać właśnie takie, ponieważ szybciej kupisz i sprzedasz na nich danego altcoina.

Z własnego doświadczenia polecam te giełdy zagraniczne:

Mają całkiem ciekawą ofertę i jak dla mnie są w miarę bezpieczne. Sam używam ich od kilku lat i złego słowa powiedzieć nie mogę.

Nigdy nie trzymaj zakupionych altcoinów na giełdach. ZAWSZE w miarę możliwości staraj się wysłać je na własny portfel. Trzymanie kryptowalut na giełdach jest niebezpieczne.

Jeśli chcesz pozostać jak najbardziej anonimowy w świecie kryptowalut, to warto rozważyć zakup twarzą w twarz z innymi użytkownikami. W tym celu możesz poszukać osoby, która chce sprzedać daną kryptowalutę na największej stronie do wyszukiwania:

Pamiętaj tylko aby podczas wymiany podać poprawny adres portfela 🙂 Na początek warto puścić przelewem mniejsza ilość i sprawdzić czy doszło a później resztę.

 

Jak i gdzie kupić mniej popularne kryptowaluty

Obecnie istnieje sporo wszelkiej maści giełd, gdzie można nabyć Bitcoina. Jednak niewiele jest takich, gdzie można kupić inne kryptowaluty. A szczególnie na naszym rodzimym rynku. Większość polskich giełd oferuje tylko te najbardziej popularne tj. Liltecoin, Dogecoin czy Ripple. Zatem decydując się na zakup tych mniej popularnych kryptowalut nie obejdzie się bez użycia zagranicznych giełd.

Problem z nimi jest taki, że wysyłając pieniądze przelewem trochę poczekamy na ich zaksięgowanie. Drugim minusem jest ich wewnętrzny kurs przewalutowania z polskiego złotego. Zatem zasilenie konta przelewem zdecydowanie odradzam. Oto sposób w jaki ja robię to za każdym razem, oszczędzając czas i pieniądze 🙂

 

krok 1
wpłata złotówek na jedną z polskich giełd kryptowalut

Posiadam konta na polskich giełdach typu Bitmarket, Bitbay. Osobiście używam Bitmarket. Wysyłam na ich konto pieniądze przelewem w złotówkach. Z reguły w ciągu 24 godzin są one zaksięgowane.

 

krok 2
zakup odpowiedniej kryptowaluty i przygotowanie do jej transferu

Gdy pieniądze są na koncie zamieniam je na Bitcoina lub Litecoin. Z reguły wybieram Litecoin, ponieważ sieć nie jest tak zapchana jak w przypadku Bitcoina oraz opłata za przelewy (fee) jest dużo mniejsza. W dodatku każda giełda obsługuje Litecoina. W mojej ocenie jest to najlepsza kryptowaluta obecnie do szybkiego transferu i wymiany na inne kryptowaluty na innych giełdach.

 

krok 3
wysyłka na własny portfel i transfer na giełdę docelową

Kolejnym krokiem jest wysłanie zakupionej kryptowaluty na swój portfel. Nie polecam wysyłek z giełdy do giełdy. Lepiej wysłać na własny portfel i z niego ponownie na giełdę docelową.

 

krok 4
zamiana kryptowaluty na inne

Na giełdzie docelowej, gdy Twoja kryptowaluta transferowa zostanie zaksięgowana możesz zacząć jej wymianę na inne dostępne altcoiny. Czasem może się zdarzyć, że z Litecoina nie wymienisz na inne, mniej popularne. Wówczas należy zamienić na zwykłą walutę typu USD, EUR. Ewentualnie ponowna wymiana na Bitcoin i zamiana na inne. Tutaj wiele zależy od giełdy czy oferuje handel z Litecoina czy może tylko z Bitcoina.

 

Teraz w zasadzie pozostaje Ci wypłacenie zakupionych kryptowalut na swój portfel i bezpieczne ich przechowanie. Jaki portfel wybrać i jak bezpiecznie przechowywać altcoiny? O tym w kolejnym rozdziale poniżej.

 

Gdzie i jak przechowywać kryptowaluty

Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju portfeli do przechowywania kryptowalut. Jedne są bardzo łatwe i intuicyjne w użyciu ale mało bezpieczne (z poziomu przeglądarek internetowych), drugie pozwalają na mobilną obsługę a inne natomiast wymagają inwestycji w specjalne urządzenia czy osobny sprzęt komputerowy. Zatem który portfel wybrać aby czuć się bezpiecznie? Nie jest to łatwa sprawa, bo przede wszystkim należy sobie zadać pytanie: do czego będzie nam potrzebny portfel? Ja swoje zakupy kryptowalut traktuję jako długoterminową inwestycję, więc chciałbym aby bezpiecznie je przechowywać do czasu ewentualnej ich odsprzedaży. Oto moje sposoby przechowywania altcoinów:

 

1. Portfel sprzętowy (urządzenie dedykowane)
Poziom bezpieczeństwa: 10/10   |   Obsługa: 9/10

Najbezpieczniejszą formą (a przynajmniej jedną z czołowych form) jest zakup dedykowanego urządzenia. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od modelu i firmy. Ja w swoim kryptowalutowym doświadczeniu przetestowałem ich kilka, więc śmiało mogę Ci polecić parę wartych uwagi:

ledger nano s

Ledger Nano S – mój zdecydowany faworyt. Nie jest drogi (koszt około 60 euro) oraz szybki czas dostawy (z reguły po 3 dniach miałem dostawę kurierem). Świetnie spisuje się do przechowywania Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Jest mały i podobny swoim kształtem do pendrive, dzięki czemu łatwo go schować 🙂


ledger blue Ledger Blue – urządzenie z tej samej firmy co poprzednie lecz z większym wyświetlaczem. W sumie wygląda jak taki odtwarzacz mp3 z 2000 roku. Lepiej się obsługuje z racji tego wyświetlacza. Oczywiście jest droższy od poprzedniego o około 3x, więc nie każdy będzie chciał wydać w granicy 1000 złotych. W mojej ocenie jak najbardziej godny polecenia. Często brakuje go na magazynie i jest niedostępny. Dlatego też trzeba zapolować niejednokrotnie na niego.

 

2. Portfel offline
Poziom bezpieczeństwa: 10/10   |   Obsługa: 8/10

W zasadzie jest to tańsza alternatywa dla portfeli sprzętowych jeśli chodzi o koszty. Jego utworzenie sprowadza się jedynie do wygenerowania na stronie internetowej naszego adresu portfela, po czym zapisaniu jego klucza publicznego i prywatnego w bezpiecznym miejscu. System po wygenerowaniu daje możliwość bezpośredniego wydrukowania danych portfela w kilku kopiach. Wykonać taki portfel można na stronie https://www.bitaddress.org/.

 

3. Portfel jako aplikacja komputerowa
Poziom bezpieczeństwa: 8/10   |   Obsługa: 9/10

Do obsługi tego typu portfela potrzebujemy specjalnego oprogramowania, które jest instalowane na komputerze. Są to rozwiązania w 100% darmowe i bezpieczne jeśli pobieramy z oficjalnych stron. Kody większości z nich oparte są na otwartych licencjach, zatem osoby znające się na programowaniu mogą się im przyjrzeć i same przekonać, że nie zawierają szkodliwego oprogramowania.

Minusem takiego oprogramowania jest to, że dostęp do portfela mamy tylko z danego komputera na którym jest on zainstalowany. Zatem nie jest to ani trochę mobilne rozwiązanie. Istnieje możliwość zainstalowania na dysku flash typu pendirve ale to również wiąże się z dostępem do innego komputera aby z niego skorzystać.

Największą jednak zaletą tego rozwiązania jest to, że jest on na tyle bezpieczny na ile dbamy o poziom bezpieczeństwa naszego komputera. Chociaż do tego typu oprogramowania zaleca się kupienie osobnego komputera, gdzie będziemy go używać tylko i wyłącznie do zarządzania portfelem.

Oprogramowanie na komputer można jeszcze podzielić na dwie kolejne małe grupy ze względu na wielkość jaką będzie ono zajmować na dysku. Z tego względu przy każdym portfelu zaznaczyłem czy jest on lekki bądź ciężki. Poniżej lista sprawdzonych portfeli:

Są to najczęściej wybierane programy. Jednak w sieci istnieje ich dużo więcej a większość z nich znajdziesz na www.bitcoin.org w zakładce Desktop. Dodam jeszcze, że wszystkie są przystosowane do takich platform jak Windows, Linux oraz iOS.

 

Lista kryptowalut w które zainwestowałem

Poniżej przedstawiam listę kryptowalut, które w mojej opinii mają szansę dać zarobić i je zakupiłem. Nie będę się rozpisywał na temat tego co kupiłem wcześniej, bo to mało istotne. Chcę pokazać, że niezależnie od momentu w którym zdecydujemy się na inwestycje w kryptowaluty, można coś zarobić.

Kryptowaluta Data zakupu Kurs zakupu [PLN] Wydana kwota [PLN] Liczba
Ripple (XRP) 10.12.2017
28.12.2017
02.01.2018
04.01.2018
0.848
3.022
7.592
10.115
513
634
1822
1911
606
210
240
189
Time New Bank (TNB) 10.12.2017 0.091 326 3592
Streamr DATAcoin (DATA) 10.12.2017 0.465 414 890
Santiment Network Token (SAN) 10.12.2017 8.92 418 46.87

 

Poniżej natomiast jest zestawienie finansowe dotychczasowych inwestycji. Dodatkowo będę na bieżąco dodawał wszystkie wiadomości w komentarzu. Tutaj jedynie będą pojawiać się całościowe zestawienia.

suma inwestycji aktualna wartość portfela czas inwestycji stopa zwrotu
6.101 PLN 13.151 zł < 1 miesiąc 215%
ostatnia aktualizacja: 11 Styczeń 2018, godz.: 20.13

 

Podsumowanie

Inwestycje w kryptowaluty traktuję jako długoterminową. Nigdzie się mi nie śpieszy. Szczególnie z uwagi na to, iż nie do końca wiadomo jak się potoczą losy kryptowalut w przyszłości. Póki co większość państw nie wprowadza żadnych poważnych restrykcji ale chodzą słuchy, że działania w tym celu zostaną niebawem podjęte. Pieniądze które w kryptowaluty zainwestowałem są takimi, których ewentualna strata mnie nie zaboli ani nie pogrąży. Jak się uda zarobić na kryptowalutach w przyszłości to będzie super. Jak nie to świat się nie załamie. I tak samo powtarzam każdemu, kto również chciałby spróbować inwestować w kryptowaluty.

Wpis będę na bieżąco aktualizował jak tylko zmienię coś w swoim portfelu walutowym (dodam, sprzedam daną kryptowalutę).

Życzę wszystkim owocnych inwestycji!
Łukasz / Pan Inwestor

 

 

Podsumowanie artykułu:
Data dodania:
Opis artykułu:
Inwestycje w kryptowaluty, czyli o tym jak “ograć” Bitcoina i zarobić (daj Boże) jeszcze więcej na altcoinach
Ocena artykułu:
51star1star1star1star1star
oceń wpis:5 głosów4.65

BLOGOWY NEWSLETTER

zobacz jak i gdzie skutecznie inwestować pieniądze

Oprócz informacji o nowych artykułach i sposobach inwestowania pieniędzy przez internet, dostaniesz wiele ciekawych dodatków, które nie publikuję na łamach bloga. Ponadto gwarantuję totalne zero spamu.Administratorem danych osobowych jest autor bloga www.iwi.pl. Masz pełne prawo dostępu do treści podanych danych, ich poprawienia lub usunięcia. Podanie danych jest dobrowolne.


57 komentarzy do “Inwestycje w kryptowaluty, czyli o tym jak “ograć” Bitcoina i zarobić (daj Boże) jeszcze więcej na altcoinach lokując dużo mniejszy kapitał z nadzieją, na lepsze zyski w przyszłości, przy jednocześnie w miarę umiarkowanym ryzyku utraty kapitału

  1. Ripple mam od bardzo dawna. Tylko tutaj na potrzeby wpisu dokupiłem ostatnio jeszcze więcej 🙂 Jest to moja jedna z niewielu kryptowalut, która może faktycznie coś zwojować na rynku.

   TNB to raczej do spekulacji tylko. Nie przemawia do mnie ich idea. Kupiłem bardziej na czuja i po fajnych kursach 🙂

 1. Przymierzam się również do zakupu Dragonchain (DRGN). Z tego co można wyczytać w sieci, to jest to coin stworzony przez pracownika Disney. Ile w tym prawdy to ciężko powiedzieć. Jednak spróbować chyba warto 🙂 Obecna cena w granicy $0.95 za coina. https://coinmarketcap.com/currencies/dragonchain/

  To tak wstępnie tylko informuję. Póki co jeszcze nie kupiłem. Póki co mnie martwi, że jest tylko dostępna na jednej giełdzie, więc może dochodzić do manipulacji kursem w dość łatwy sposób.

    1. Chyba dobry moment na wejscie. Odbija do dolu na ostatnie wzrosty. Dash tez fajnie. Kto kupil w maju tego roku ten zarobiony okropnie 😀

     1. Jak wszystko pójdzie dobrze, to po świętach dokupię Ripple oraz Dragonchaina.

      Dash faktycznie robi furorę. Początkiem roku myślałem nad jej zakupem nawet. Później jakoś zapomniałem. Trudno. Bywa 🙂 Jednak myślę, że lepiej poczekać na chociaż lekkie odreagowanie ostatnich wzrostów i wówczas próbować coś kupić.

 2. Mały, poświąteczny update:
  – dokupiłem w sumie 210 XRP (Ripple)

  Ripple jako jedna z niewielu kryptowalut nie reaguje tak bardzo na wahania kursu BTC. Nie ukrywam, że w tej kryptowalucie pokrywam sporo nadziei na dobre zyski w przyszłości 🙂

 3. Pytanie o to urzadzenie ledger : jak podpinam do kompa to nic sie nie wyswietla. Odpalam ten program co sie instaluje portfel na urzadzeniu pod dana krypto walute ale dalej nic. Jak miec dostep do portfela np ripple? dzieki za pomoc

 4. Musisz ściągnąć dodatkowe oprogramowanie pod portfel dla Ripple. Na oficjalnej stronie ledgerwallet.com przejdź do zakładki APPS i na samym dole, po lewej stronie będzie aplikacja do ściągnięcia o nazwie Ledger Wallet Ripple. Ściągnij i zainstaluj. Jak ją odpalisz to podepnij Ledger Nano S do komputera i przejdź na nim do zakładki Ripple. Wówczas portfel się otworzy i zobaczysz swoje saldo i będziesz mogła wysłać/odbierać na niego tę kryptowalutę.

  Ps. Pamiętaj, żeby móc tym portfelem operować to należy wpłacić 20 XRP w celu aktywacji portfela. Jest to kwota, która zostanie zamrożona na portfelu i nie można jej odzyskać (wysłać z powrotem). Bądź tego świadoma 🙂

  1. Ja kupilam dzisiaj jak cos hihi 😀 mam tez dogecoin z dawien dawna ale jeszcze mi brakuje zeby odrobic straty na tej krypto. Zastanwiam sie tez nad Vergie ale poczekam na jakis spadek moze. Wy w jakie jeszcze krpto inwestujecie??

  2. Wiesz, to czy dobry moment czy nie zależy od każdego z osobna. Ja osobiście uważam, że jego cena jeszcze sporo wzrośnie. Jednak są to tylko moje prywatne przemyślenia. Ostateczną decyzję musisz podjąć samemu panie prezydencie 😉

 5. Dobry strzal z tym santiment i streamr data… idzie do gory. pytanie czy to dbry moment na zakup. szkoda ze na tak malo gield sa one dostepne tylko i trzeba kombinowac z przelewami……

  1. @Aldona, każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie czy dany moment na zakup jest odpowiedni. Ja właśnie dokupiłem kolejne Ripple dzisiaj.

   Ja nie transferuję Bitcoina z uwagi na to, że sieć jest zapchana oraz wysokie prowizje za przelew. Do transferu gotówki używam Litecoinów. Moja taktyka jest taka:

   1. Przelewem puszczam pieniądze do Bitmarket
   2. Zamieniam FIATY na Litecoin
   3. Wysyłam Litecoin na portfel
   4. Wysyłam z portfela na giełdę docelową
   5. Zamieniam Litecoin na USD (lub bezpośrednio na pożądanego altcoina)
   6. Kupuję altcoina
   7. Zakupioną kryptowalutę wysyłam na swój portfel ( Ledger Nano S).

   Tak wychodzi wg mnie najtaniej, najszybciej i najbezpieczniej 🙂

 6. niedawno przeczytałem tutaj [SPAM] wpis o zarabianiu i przelałem 100 na BTC zobaczymy jak to bedzie. życzcie mi szczęśćia

  1. Życzymy Ci powodzenia 🙂 Chociaż w obecnej chwili zainwestowałbym w inne kryptowaluty niż Bitcoin – ale to jest moja własna opinia 🙂 Mimo wszystko trzymam kciuki i daj znać jak Ci idzie 🙂

 7. Witam,
  W sumie dopiero zaczynam przygode, troche pozna heh. Opisujesz ze wpeirw kupujesz na polskiej gieldzie jedna z glownych walut za PLN a potem je transferujesz na inne gieldy. Widze ze roznica w cenie pomiedzy poslkimi gieldami a zagranicznymi czasem siega do 10 %. Czy moze kupujesz na jgieldzie gdzie nie ma takich roznic za PLN ?.
  Ja osobiscie zarabiam w dolarach wiec jest to spora roznica. Ale niestety czekam juz prawie mieisac na weryfikacje na Bitfinex.
  Drugie pytanie, jaki portfel wybrac by moc przechowywac np Ripple, Data, LTC, EOS, (aplikacja komputerowa) oraz dokupienie hardware. Czy sa portfele ktore przechowuaj kilka walut ?

  1. @Radek, zacznę od końca. Wg mnie najlepszy portfel to ten hardware np. Ledger Nano S. Sam używam do trzymania kilku kryptowalut na raz i nie narzekam. Opłaca się go kupić, jeśli obracasz środkami raczej powyżej 1000 złotych (sam portfel to koszt w granicy ~400 złotych). Ja stawiam na bezpieczeństwo zakupionych kryptowalut ponad wszystko. Jeśli chcesz mieć portfel software, to ściągaj oficjalne od każdej kryptowaluty. Jednak nie radzę używać ich na tym samym komputerze, co go na co dzień używasz do wszystkiego. Lepiej kupić jakiegoś taniego laptopa, porządnie sformatować, zainstalować Linuxa (np. Live) i używać go w trybie offline tylko i wyłącznie do przesyłania kryptowalut (a najlepiej do wysyłania na portfel zakupionych altcoinów). Dodatkowo na routerze domowym zablokować dla tego komputera inne porty, niż te, które używają dane portfele. Wówczas szansa na to, że ktoś Ci ukradnie cokolwiek jest naprawdę niska. I przede wszystkim zapisz sobie klucze prywatne i seedy od portfeli (gdyby dysk padł to odzyskasz później dostęp do portfela)!

   Wracając do tematu zakupu altcoinów, to ja opisałem swój sposób w momencie, gdy kupuję za złotówki. Kurs akurat na Bitmarket jest niezły za każdym razem jak kupuję. Wiadomo, że do zagranicznych giełd trochę brakuje tym polskim odpowiednikom ale co zrobić. Gdybym miał wpłacić złotówkami na zagraniczną giełdę, to zapłacę za przelew środków i ich wewnętrzne przewalutowanie. A tak mam od razu na polskiej giełdzie PLN, kupuję za to np. Litecoina i transferuję dalej po zakup kolejnych kryptowalut.

   Bitfinex obecnie ma spore opóźnienia. Ogólnie to staram się z tej giełdy korzystać w ostateczności. Z tych pewniejszych i lepszych to na tę chwilę jest Binance i Bitstamp. Dla mnie różnica w kursie nie jest aż tak ważna, bo nastawiam się wzrosty zakupionych kryptowalut o więcej niż 10% w przyszłości 🙂 Także zniweluje to różnice kursowe po drodze.

   Ps. Masz już jakieś altcoiny w portfelu?

 8. Aktualizacja:
  – wczoraj w nocy dokupiłem kolejne 240 sztuk Ripple po kursie 2.17 USD

  Przyglądam się również Mooncoin oraz Paccoin (czysto spekulacyjnie przy tym altcoinie).

 9. Hej,
  Nie mam jeszcze zadnych altcoinow, chcialem kupic na poczatku grudnia wlasnie na bitfinex heh… no ale poki co jeszce nie mam konta zweryfikowanego. Sprobuje zatem na Binance sie zarejstrowac.
  Jak najbardziej zakupie hardware portfel , tylko fizycznie nie jestem teraz w stanie, wracam za dwa tygodnie do kraju a pracuje na statku, ale juz sobie zamowie 🙂
  Rozumiem uzywajac ledger S mozna przechowywac rozne altcoiny ?
  Jednak sprobuje przelac dolary bezposrednio na Binance, teraz $ troche slabo stoi by zamieniac na PLN. Choc z drugiej strony, tak jak piszesz, wszystko to moze trwac zdecydowanie dluzej, a w tym czasie co zaoszczedze na przewalutowniach i kupnie na polskiej gieldzie, moge stracic na wzroscie kursu – ale nie musze 🙂 Wszystko sprowadza sie do ostatecznej wlasnej decyzji.

  1. @Rade, ogólnie to masz szczęście w nieszczęściu, że jeszcze trwa weryfikacja konta, bo od niedawna nie można zakładać nowych kont. Może za niedługo Ci je aktywują. Warto napisać do nich w tej sprawie maila w celu przypomnienia. Może ktoś Cię pominął.

   W między czasie załóż sobie konto na Binance. Dobra alternatywa dla Bitfinexa. A jak chcesz kupić Ripple to najlepiej załóż na Bitstamp. Inne mniej popularne kryptowaluty kupisz też na Huobi lub Poloniex.

   Na Ledger Nano S możesz przetrzymywać do kilku kryptowalut jednocześnie. Pełną listę obsługiwanych altocinów znajdziesz na ich stronie w zakładce CRYPTOCURRIENCES. Ponadto, niektóre kryptowaluty oparte o Ethereum możesz również przechowywać na tym portfelu. Musisz jednak sprawdzić czy obsługuje go. Oczywiście zakup Ledger Nano S ma sens wówczas, gdy będziesz trzymał kryptowaluty o sporej wartości, bo samo urządzenie to koszt kiluset złotych.

   Gdybyś potrzebował pomocy to pisz tutaj, na czacie (prawy, dolny róg) lub poprzez formularz kontaktowy 🙂

 10. Dobra sprawdzilem ledger S widze ze trzeba instalowac aplikacje by moc przelewac rozne altociny, ale niestety nie obsluguje EOS, co w ogole sadzicie o tej walucie ? Czytalem na jednej ze stron gdzie udowadniali ze ma byc lepsza od Ethereum

  1. Tak, instaluje się aplikacje dodatkową do obsługi. Z tego co wyczytałem, to obsłuży EOS token, bo działa w oparciu o Ethereum (a ten portfel jest dostępny na Ledger Nano S). Przynajmniej tak wynika z opisu na ich oficjalnej stronie: “An Ethereum smart contract proves receipt of incoming funds for EOS Tokens.” Ja nie wnikałem głębiej w ideologię tej kryptowaluty. W wolnym czasie może się zagłębię. Może ktoś inny się wypowie 🙂

 11. Wyżej opisał Pan jak robi. Czyli kupuje litcoina itd. Mógłby mi Pan opisać na piechotę jak kupić ripple ? Nie wiem jak zamienić tego litcoina na ust. Na jakiej witrynie mogę bezpośrednio wymienić litcoina na ripple. Dziękuję za odpowiedz

  1. Jasne Arturze! Oto jak ja kupuję Ripple (i praktycznie wszystkie inne altcoiny w podobny sposób):

   1. Na sam początek sprawdzam na jakiej giełdzie mogę daną kryptowalutę kupić. Wchodzę na http://www.coinmarketcap.com i klikam w interesującego mnie altcoina. Powyżej wykresu znajdują się zakładki. Mnie interesuje ta o nazwie MARKETS. Klikam i widzę na jakich giełdach daną kryptowalutę mogę kupić (i co najważniejsze, w jakiej parze jest dostępna do handlu np. na Bitstamp jest Ripple XRP/USD, XRP/EUR oraz XRP/BTC). Transfer Bitcoina jest drogi i długo schodzi, więc tę parę odpuszczam. Najlepiej byłoby kupić za dolary lub euro. Decyduję się na dolary przeważnie.
   2. Środki finansowe na zakup mam w złotówkach na polskim koncie. Bistamp nie obsługuje PLN, więc muszę złotówki jakoś do nich przetransferować bez większej utraty wartości na wymianach. Sprawdzam czy mają dostępnego Litecoina (praktycznie każda giełda go posiada w swojej ofercie). Wybieram go jako tę kryptowalutę, która posłuży do wymiany złotówek na dolary na giełdzie docelowej. Litecoin jest dużo tańszy w przesyle i szybszy niż Bitcoin. Dlatego go z reguły wybieram.
   Co wiemy do tej pory: docelowo muszę przesłać Litecoin na giełdę Bitstamp, wymienić go na dolary po czym kupić Ripple. Oto jak to robię:
   3. Złotówki przelewem na konto w Bitmarket (możesz użyć praktycznie dowolnej polskiej giełdy, która obsługuje Litecoin). Ja jednak od lat korzystam ze sprawdzonego Bitmarketu. Jak mam środki zaksięgowane, to kupuję po bieżącym kursie Litecoin.
   4. Następnie przelewam Litecoin na adres swojego portfela (jak nie masz Ledger Nano S to ściągnij oficjalny na komputer: https://litecoin.com/). Z tego portfela przelewam środki na giełdę Bistamp. Czasem pomijam portfel aby nie płacić 2x prowizji za wysyłkę). Jednak ostrzegam, że to nieco ryzykowne.
   5. Jak mam zaksięgowane Liltecoiny na Bistamp, to wymieniam je na USD po czym od razu kupuję za dolary Ripple 🙂
   6. Wysyłam Ripple (i każdą inną kryptowalutę, którą kupiłem) na swój portfel (w tym przypadku Ledger Nano S). NIGDY nie trzymaj kryptowalut na giełdzie. Ryzyko ich utraty jest większe niż w przypadku posiadania własnego portfela!

   I tak praktycznie robię za każdym razem, gdy kupuję jakiegokolwiek altcoina 🙂 Mam nadzieję, że nie zamieszałem za mocno 😉 Ewentualnie poprawię tekst jeśli coś nie jest jasne 🙂

 12. witam. pierwszy raz na blogu ale temat krypto walut jest mi bliski. mam trochę zarobione ale chceę wypłacić jakoś zyski bez wypłaty na konto bankowe. masz pomysł jak to zrobić?

  1. Dobrze wygląda SpectroCoin karta do bankomatu. Zakładasz u nich konto → weryfikujesz się dokumentem tożsamości → zamawiasz kartę → zasilasz konto Bitcoinem i wypłacasz w bankomacie w złotówkach (po wymianie z jednej z walut do wyboru przy zakładaniu karty EUR/USD/GBP). Więcej informacji na temat prowizji i opłat na stronie http://www.spectrecoin.com w zakładce CARD.

  1. Gratuluję! Jako alternatywę na tę chwilę można się rejestrować na HitBTC 🙂 Ewentualnie Poloniex. Ogólnie pozostało mało takich giełd duża ilością mało popularnych altcoinów, które budziłyby zaufanie. Dlatego należy pamiętać aby po zakupie danej krypto od razu ją wytransferować w bezpieczne miejsce niż trzymać na samej giełdzie.

    1. Dodatkowo mocno napompowana cena Bitcona w ostatnich tygodniach sprawiła, że sporo osób zaczęło się interesować tematem kryptowalut. Widzę to sam po znajomych, którzy wchodzą w ten temat. Jest wielkie poruszenie i zainteresowanie możliwością szybkiego wzbogacenia się 😉 Myślę, że żadna z giełd nie była przygotowana na takie zainteresowanie. Sam Bitstamp z reguły weryfikował w 2 tygodnie a teraz to trwa nawet miesiąc 🙂

 13. Kurs dla Ripple obrał kierunek południowy – może to być dobry czas na zakup 🙂 Ja nie mam wolnych środków ale spróbuj też coś pohandlować na spadkach 😉 Obstawiam, że powinien odreagować do granicy około ~$2.30.

 14. +
  1. to ja moze nie odkryje ameryki ale skoro nie da sie zakladac kont na gieldach typowo pod kryptocoiny a ktos chce koniecznie na wzrostach takiego np rippla zarobic to mam sposob 😀

   1 zakladasz konto na platformie plus500
   2 weryfikujesz je w kilka godzin
   3 otwierasz pozycje na wzrost i czekasz 😀
   a to wszystko w mniej niz dzien. mi np na bitfinex weryfikowali konto na gieldzie od 14 grudnia i do tej pory nie mam. a dzieki temu ze zlozylem zlecenie zakupu ripple na plus 500 to i tak juz swoje zarobilem. co wy na to? ktos podziela moj sposob?

   1. Można i tak. Czemu nie 🙂 Sam handluję u nich i nie narzekam. W sumie to dobra alternatywa dla kogoś, kto chciał zarabiać na kryptowalutach a nie ma jeszcze aktywowanych kont na giełdach. Tylko pamiętajcie, że tutaj nie kupuje się danej kryptowaluty a jedynie otwiera kontrakt na to czy cena pójdzie w dół czy do góry.

 15. Za niecały miesiąc startuje nowa giełda o nazwie upcoin. Pierwsze 1000 osób, które się zarejestrują na platformie testowej (można się rejestrować już teraz klikając w link upcoin) otrzymają $500 na start, które pokryją wszystkie prowizje 🙂 Myślę, że warto poświęcić parę minut – założyć konto i handlować przez jakiś czas bez opłat 🙂

  Ps. Proponuję zakładać konto na inny adres e-mail i hasło niż przeważnie! Nie wiadomo czy to naprawdę będzie giełda czy może sposób na wyłudzenie danych + próba przejęcia innych kont na innych giełdach. Licho nie śpi, więc lepiej dmuchać na zimne 😉

  1. Początkowo korektę przewidywałem do granicy ~$1.3 i niewiele brakło ale linia trendu sprawiła, że obecnie nie powinien polecieć niżej niż $1.67 w mojej opinii. Czas pokaże. Osobiście uważam, że to dobry czas na zakupy jeśli ktoś myślał wcześniej o tym.

 16. Co sądzicie o nowym ICO Digitex ? 15 stycznia rusza, teraz rozdają bonusy za logowanie. Ma to być giełda która nie pobiera porwizji.

  1. Dodam tylko, że czasem zamykają rejestrację na parę godzin i ponownie otwierają. Zatem polecam odświeżać od czasu do czasu formularz rejestracyjny i próbować się zapisać 🙂

 17. Jeden z użytkowników forum.bitcoin.pl podrzucił fajne zestawienie z ostatnich lat na temat korekty na Bitcoinie. W przeciągu ostatnich 4 lat każda korekta kończyła się właśnie w połowie Stycznia (oprócz 2016, gdzie najgłębsza korekta była w 2015 w Listopadzie. Jednak korekta głębsza ostatnia była właśnie w połowie Stycznia). Oto link do zestawienia. Jakość średnia ale idzie się doczytać: https://image.ibb.co/k68fMm/5zgqro.jpg A czy to już ten moment? Być może ale jak to bywa w świecie kryptowalut – niczego nie można być tutaj pewnym 😉

  1. Szansa na to jest zawsze 🙂 Jednak zwróć uwagę, że obecnie praktycznie wszystkie altcoiny podążają za Bitcoinem. To on wyznacza poniekąd trend na pozostałych kryptowalutach. I do póki nie odbije, to do tego czasu raczej nie mamy co liczyć na wzrosty chociażby na Ripple.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *